Dünya bu yüzyıl sonuna kadar 6 derece ısınacak, Amazon kuruyacak, afetler artacak, çöller genişleyecek.

Dünyanın önde gelen bilim adamlarına göre, dünya iklim değişikliği konusundaki en kötü senaryoya doğru hızla ilerliyor. Buna göre dünyada ortalama sıcaklığın bu yüzyıl sonuna kadar 6 derece artmış olacağı tahmin ediliyor. İngiliz gazetesi Independent tarafından manşetten verilen habere göre, kutuplarda çok daha yüksek olacak böyle bir artışın, dünya açısından felaket ve geri dönülmez sonuçları olacak. Gezegenin çok geniş alanları yerleşime uygun olmaktan çıkacak ve medeniyetin temelleri tehdit altına girecek. Küresel Karbon Projesi’ni (Global Carbon Project) oluşturan yedi ülkeden bilim adamlarına göre gelinen nokta, en kötü senaryoya doğru gidildiğini gösteriyor.

Neler yaşayacağız?

Six Degrees (Altı derece) kitabının yazarı iklim uzmanı Mark Lynas’a göre değişiklikler kademeli bir şekilde yaşanmayacak. Grönland’da bulunan buzullar ve alçakta bulunan bazı adalar kaybolmaya başlayacak.

* Ortalama sıcaklıklar 30C daha artarsa, Kutuplarda bütün bir yaz hiç buz olmayacak, Amazon yağmur ormanları kurumaya başlayacak ve ekstrem hava koşulları artık normal kabul edilmeye başlanacak.

* 40C’lik bir artış olması durumunda okyanusların su seviyesinde yükselmeler yaşanacak.

* Küresel sıcaklıkların 5 derece artması halinde ise iklim değişikliklerinin alacakaranlık kuşağı başlayacak. Bir zamanlar ılıman bir iklime sahip olan alanlarda yaşamak artık mümkün olmayacak ve insanlar geride kalan kaynaklar için mücadele edecek.

* 6 derecelik artış ise kıyamet günü olarak ifade ediliyor ki bu durumda okyanuslar atık alanları haline gelecek, çöller genişleyecek ve afetler artacak.