Litvanya'daki bir binicilik merkezinin, Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) tarafından gizli cezaevi haline getirildiği ileri sürüldü. ABC News'in Litvanyalı hükümet yetkililerine ve eski bir Amerikalı istihbarat yetkilisine dayandırdığı haberde, başkent Vilnius yakınlarındaki bu binicilik merkezinin, CIA tarafından El Kaide militanı olduğundan şüphelenilen kişileri Avrupa topraklarında sorgulamak için gizli cezaevi haline getirildiği iddia edildi.

Kaynakların isimleri açıklanmayan haberde, bu cezaevinde aynı anda 8 kişinin sorgulanabildiği ifade edildi.

Litvanya Parlamentosu, ay başında CIA'in Litvanya topraklarında gizli cezaevi olup olmadığının belirlenmesi için soruşturma açılmasını istemişti. Soruşturma komisyonunun, varlıklarının kesinleşmesi halinde bu cezaevlerine Litvanyalı yetkililerin onay verip vermediğini de belirleyeceği belirtiliyor.

Litvanya Devlet Başkanı Dalia Grybauskaite, geçen ay Litvanya'da bir dönem gizli CIA cezaevlerinin bulunduğu konusunda dolaylı şüpheleri olduğunu açıklamıştı.

CIA'in Avrupa'daki gizli cezaevleri ile ilgili haberi ilk kez Amerikan Washington Post gazetesi 2005 yılında, adı açıklanmayan CIA kaynaklarına dayandırarak vermişti.

AA