İngiliz Guardian gazetesinde, "İran, Türkiye için Rusya'yı bırakıyor mu" başlığıyla yayımlanan makalede, Türkiye ile İran arasında son zamanlardaki ilişkilere dikkat çekildi.

Meir Javedanfar imzalı makalede, ABD'nin "nükleer endişelerinden" dolayı Rusya dahil birçok ülkeyle ittifak oluşturmasının, İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'i mutsuz ettiğini yazdı.

İran'ın iletişim konusundaki bir anlaşmayı Rusya ile değil, İtalya ile yapmayı tercih ettiğine dikkat çekilen makalede, "Daha önce Rusya ile ilgili şikayetlerini kapalı kapılar ve kameraların arkasında tutan İran, şimdi Rusya'yı sadakatsiz olarak görüyor ve Hamaney rejimi kamuoyu önünde bu konuda Rusya'yı eleştirmekten çekinmiyor" denildi.


-"YENİ ORTAK TÜRKİYE"-

"İran hükümetinin yeni bir ortağı olduğu, Tahran-Ankara arasında son zamanlarda yapılan ziyaretlerle bunun Türkiye olduğunun anlaşıldığı" belirtilen makalede, şunlar kaydedildi:

"Rusya'nın aksine, Türkiye'nin BM Güvenlik Konseyinde veto hakkı yok. Ancak Orta Doğu'daki ve İslam dünyasındaki birikimleri kesinlikle artıyor. Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, İslam'la ve Araplarla ilgili konuların gün geçtikçe daha güvenilir bir savunucusu olarak görülüyor.

Çok sayıda Arap, demokratik seçimle gelmiş Erdoğan'ın liderliğine saygı gösteriyor. Ancak aynısı, demokratik olmayan şekillerle görevlerine gelen Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ya da Suudi Arabistan Kralı Abdullah için söylenemez."

Başbakan Erdoğan'ın Müslüman ve Arap ülkelerinin yanı sıra ABD ve AB ile ilişkilerinin de iyi olduğuna işaret edilen makalede, "Obama'nın nükleer konusuyla ilgili teklifini geri çeviren Hamaney'i zor zamanların beklediği ve Erdoğan'ın bölgede artan popülerliğinin ve Tahran hükümetiyle gelişen ilişkilerinin, Hamaney'in bu zor zamanlarında işine yarayacağı" kaydedildi.

Ancak İran'ın dini lideri Hamaney'in, Türkiye ile ilişkilere nasıl yaklaşılacağı konusunda dikkatli olması gerektiği de vurgulanılan makalede, "Hamaney'in Türkiye ile ilişkileri geliştirmek için ekim sonunda gizli bir gaz anlaşmasına vardığı" iddiasına yer verildi. Makalede, ancak bunun ortaya çıkmasıyla İran kamuoyu nezdinde Hamaney rejiminin meşruluğuna zarar gelebileceğine de dikkat çekildi.

AA