Rusya'da 'Puppets' (Kuklalar) adlı programın o dönem devlet başkanı olan Vladimir Putin'i hicvettiği için yayından kaldırılmasından yedi yıl sonra Rus devlet televizyonunda siyasileri hicveden yeni bir animasyon program başladı.

Pazar günü ilk bölümü yayınlanan 'Cartoon Personalities' adlı programda ABD Başkanı Barack Obama, Beyaz Saray'da rap şarkılar söyleyip, dans ederken gösterilmiş.

Ancak program belli ki yayın hayatına devam edebilmek için Rus liderlere ilişmemiş. Ne Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev'in ne de Putin'in adı geçiyor.

Sadece bir sahnede Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov yer almış. O da Hillary Clinton'ın çapkın tavırlarını başından savarken gösteriliyor.

Programın sert bir şekilde dalga geçerek hedef aldığı isimler, daha çok Rusya'da pek sevilmeyen Ukrayna'nın Batı yanlısı Devlet Başkanı Viktor Yuşçenko gibi siyasiler.

Bir sahnede Yuşçenko Ukrayna Başbakanı Yulia Timoşenko ile bir doğalgaz boru hattının üzerinde oturarak vananın Moskova tarafından ne zaman kapatılacağını tartışıyorlar.

Program her ne kadar Obama'yı daha kibar bir şekilde ti'ye alsa da  Rus-ABD ilişkilerinin gelişimine katkı sağlayacak türden de değil. Bir sahnede Clinton Obama'yı yumruğuyla dürtüp "N'aber zenci?" diye soruyor.

Programı yayınlayan Kanal 1'in yapımcısı Grigori Lyubomirov, Puppets ile de çalışmış ve bu kez Rus liderlere sataşıp risk almayacaklarını söylüyor.