Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin ikinci dönem cumhurbaşkanlığı için yemin törenine Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da katılıyor. Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin ikinci dönem cumhurbaşkanlığı için Kabil'de yemin töreni düzenlendi. Törene Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da katıldı.

Yemin törenine Davutoğlu'nun yanı sıra Pakistan Cumhurbaşkanı Asif Ali Zerdari, Amerikan Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband ve Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner'in de aralarında bulunduğu 30'dan fazla devlet başkanı ve dışişleri bakanı katıldı.

Başkent Kabil'deki devlet başkanlığı sarayında düzenlenen törende, Karzai, Afganistan Milli Marşı'nın çalınmasının ardından Kur'an-ı Kerim'e el basarak yemin etti.

Karzai, daha sonra yaptığı konuşmada, seçime katılan tüm Afganlılara teşekkür etti.

Bu seçimle Afganistan'ın demokratik olgunluğa bir adım daha yaklaştığını ifade eden Karzai, seçimlerde rakibi olan ve seçim sürecinde kendisini yolsuzluk yapmakla suçlayan Abdullah Abdullah'a, ülkenin birliği ve refahı için bir araya gelme çağrısında bulundu.

Karzai, uluslararası terörizme karışmamış tüm grupları evlerine dönmeye çağırırken, Afganistan'daki savaşı bitirmek için bu süreçte tüm ulusal ve uluslararası kaynakları kullanacaklarını söyledi.

Güçlü bir ulusal hükümet için güçlü silahlı kuvvetlere ihtiyaç olduğunu kaydeden Karzai, gelecek 2 yılda Afganistan'da faaliyet gösteren ulusal ve uluslararası güvenlik firmalarının görevinin sonlandırılarak bu işlerin tamamının Afgan güvenlik güçlerine devredilmesinin hedeflendiğini bildirdi. Karzai ayrıca, yolsuzlukla mücadele edeceğine söz verdi.

Karzai, Afganistan'da 20 Ağustos'ta yapılan tartışmalı seçimlerin ilk turunda oyların yarıdan fazlasını alamadığı için seçilememişti. Ancak seçimin ikinci turunda rakibi Abdullah Abdullah'ın çekildiğini ilan etmesiyle ikinci kez cumhurbaşkanlığını kazandığı ilan edilmişti.

DAVUTOĞLU TÜRK BİRLİĞİNİ ZİYARET EDECEK

Sabah saatlerinde ABD Dışişleri Bakanı Clinton'ın ISAF'a asker temin eden ülkelerin dışişleri bakanları onuruna vereceği kahvaltıya katılan Davutoğlu, daha sonra yemin töreninin yapılacağı devlet başkanlığı sarayına geçti.

Davutoğlu, Afganistan Dışişleri Bakanı Dadfar Spanta'nın öğle yemeğine katıldıktan sonra 31 Ekim'de Kabil bölge komutanlığını devralan Türk birliğini ziyaret edecek.

Davutoğlu'nun heyetinde eski Dışişleri Bakanı ve NATO'nun Afganistan'daki yüksek sivil temsilcisi Hikmet Çetin de bulunuyor.