Irak'taki ABD askeri komutanlığının, 2011 yılı sonu itibariyle bu ülkeden çekilecek olan ABD ordusunun, askeri operasyonların durdurulması için belirlenen 31 Ağustos 2010 tarihinin ileriye alınmasını isteyebileceği bildirildi. Irak'ta yapılacak olan seçimlerin ertelenmesi olasılığının gündeme gelmesi üzerine, ABD ordusunun da bu tarihin ileriye çekilip çekilmeyeceği konusunda bir karar alacağı kaydedildi.

Başkan Barack Obama, askeri operasyonların 31 Ağustos 2010'da duracağını, 2011 yılı sonu itibariyle de bu ülkeden tümüyle çekilmiş olacaklarını taahhüt etmişti. Bu ülkedeki ABD askeri sayısının, 31 Ağustos 2010 tarihi itibariyle de, şu andaki 115 bin civarından, 50 bine indirilmesi planlanıyordu. ABD ve Irak arasında imzalanan ve ABD askerlerinin 2011 yılı sonu itibariyle çekilmiş olmasını öngören anlaşma, bu ülkedeki askeri operasyonların durdurulmasına ilişkin ise bir tarih içermiyor. Bu tarih, Obama tarafından, ABD'deki başkanlık seçimi kampanyasını sürdürdüğü sırada konmuştu.

Irak'taki ABD güçlerinin komutanı Orgeneral Ray Odierno, 31 Ağustos 2010 tarihinin ileriye alınıp alınmayacağına karar vermek için nisan-mayıs aylarına dek zamanlarının olduğunu söyledi. Odierno, o tarihte ihtiyaç görürse, bu konudaki önerisini yapacağını, Irak'ta büyük bir sorunla karşılaşıldığında, bunun düzeltilmesini sağlayabilecek bir esnekliğin şart olduğunu bildirdi.

Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık El Haşimi'nin seçim yasasının ilk maddesini veto etmesi, ocak ayında yapılması planlanan seçimlerin ertelenmesi olasılığını gündeme getirdi. Amerikalı yetkililer, seçimin ertelenmesinin, 31 Ağustos tarihini de etkileyeceğini belirtiyorlar.

Orgeneral Odierno, ''Bu konuda ilkbahara dek karar verme gibi bir zorunlulukla karşılaşmayacağımızdan eminim'' dedi. Odierno, ilkbaharda da, ülkenin girdiği istikrarlı yolun tehlikede olup olmadığına bakılacağını ifade ederek, ''Irak'ın ilerlediği yoldan hızla çıkmasına yol açabilecek herhangi bir istikrarsızlığın ortaya çıktığına inanırsak, bu durum, askeri operasyonların durdurulması tarihinin ileriye çekilmesi konusundaki kararımıza dayanak oluşturur'' diye konuştu. Odierno, böyle bir istikrarsızlığın ortaya çıktığına dair bir işareti bugün için görmediğini de sözlerine ekledi.

AA