ABD Başkanı Barack Obama ilk kez Küba'daki Guantanamo Üssü'nü söz verdiği tarihte kapatamayacağını kabul etti.

Obama Yönetimi'nin üssün kapatılması için belirlediği tarih 2010 yılı Ocak ayıydı.

Barack Obama, Asya turu sırasında bazı Amerikan televizyonlarına verdiği mülakatlarda belirlenen takvimin sarktığını söyledi.

ABD Başkanı bu durumun kendisinde hayalkırıklığı yaratmadığını da ekleyerek, Guantanamo Üssü'nün kapatılmasının zor olacağını bildiğini belirtti.

220 kadar tutsak hala Guantanamo'da

Amerikalı yetkililer hala Guantanamo Üssü'nde bulunan 220 kadar tutsağa ne yapacaklarına karar vermeye çalışıyor.

Özellikle hala tehlikeli görülen ve tutuklanıp sorgulanma şekillerinden kaynaklanan yasal nedenlerle ABD'de aleyhlerinde dava açılamayan tutsakların akıbeti belirsiz.

Amerikan yönetimi tehlikeli görülmeyen ancak işkence görecekleri kaygısıyla ülkelerine dönmeyi de kabul etmeyen onlarca tutsağı almaları için çeşitli ülkelerle görüşüyor.

Barack Obama yaptığı son açıklamalarda, üssün ne zaman kapatılacağına dair yeni bir tarih vermedi.

Obama üssün büyük olasılıkla 2010 yılı sonlarına doğru kapatılacağını söylemekle yetindi.

11 Eylül Davası tartışma yaratmıştı

11 Eylül saldırılarının planlayıcısı olmakla suçlanan Halid Şeyh Muhammed'in Guantanamo Üssü'nden alınıp ABD sınırları içinde yargılanmasına karar verilmesi ülkede tepki çekmişti.

Önde gelen Cumhuriyetçiler, kararı sert dille eleştiriyor.

Senatör Mitch McConnell, zanlıların Guantanamo'dan Amerikan topraklarına sokulmasının "Amerikalıları gereksiz yere riske sokacağını" öne sürmüştü.

Halid Şeyh Muhammed ile diğer dört zanlı New York'ta, yıkılan Dünya Ticaret Merkezi Kuleleri'ne yakın bir mahkemede yargılanacak.