ABD Başkanı Barack Obama, Çin ziyaretinin son gününde Başbakan Ven Ciabao ile görüşerek, ziyaretine gölge düşüren ekonomik sorunlarda ve Çin para birimi yüenin değeriyle ilgili tartışmalarda Çin yönetimini ikna etme çabalarını sürdürdü. Dış basında, Obama'nın başkanlık görevi sırasındaki ilk Çin ziyaretinin iyi niyet gösterilerinin yanı sıra, Çinli liderlerin ve Çin kamuoyunun temkinli tutumuna ve iki büyük gücün gittikçe derinleşen ve karmaşıklaşan ilişkilerinin ele alındığı kapalı kapılar ardındaki toplantılara sahne olduğuna işaret edildi.

Obama'nın Başbakan Ven ile yaptığı görüşmede, hassas ekonomik ve diplomatik sorunlara değinilmesine rağmen, liderler basına güzel sözler söylemekle yetindi. Ven, ''karşılıklı güven bizi ileriye, kuşku ise geriye götürür'' diye konuştu ve ''Obama'nın ziyaretinin çok boyutlu öneme sahip olduğunu'' belirtti.

Obama'nın Çin Devlet başkanı Hu Cintao ile dün yaptığı görüşmede Pekin yönetiminden açıkça parasını dolar karşısında değerlendirmesini istemesine rağmen, Çin lideri gazetecilere yaptığı açıklamada bu konuya değinmedi.

İki ülkeden uzmanlar Obama'nın ziyaretinin kısa sürede bir politika değişikliğine yol açmasını beklemiyor. Çin'in en büyük resmi yayın organı Halkın Günlüğü gazetesinin yurt dışı baskısında yer alan yorumda, ''Çin ile ABD arasında engellerin, hatta çelişkilerin bir süre daha varlığını koruyacağı'' görüşü ifade edilerek, ''ikili ilişkilerde istikrarlı gelişmenin sağlanmasının bir, iki belki de daha fazla nesilin çabasını gerektirdiği'' savunuldu.

Pekin'deki Halk Üniversitesi'nden Çin-ABD ilişkileri uzmanı Jin Canrong, bu tür zirvelerde politika değişikliği yapılmadığı, gelecekteki anlaşmalar için öncelikler belirlendiği görüşünü dile getirdi.

Tarihi Çin Seddi'ni de gezecek olan Obama, daha sonra Güney Kore'ye gitmek üzere Pekin'den ayrılacak.

AA