Derin ekonomik buhran nedeniyle artan suç ve terörizm olaylarına rağmen ABD'liler silah tutkularından vazgeçmiyor. Bazı bölgelerde silah satışları ikiye hatta üçe katlanıyor. Amerikalılar, ekonomik krizin kaçınılmaz olarak daha fazla suç olaylarına neden olacağını düşünüyor ve bu nedenle de silahlanma yoluna gidiyor.

Ünlü silah üreticisi Smith & Wesson, bu yılki silah satışını önceki yıllara oranla ikiye katlamaya hazırlanıyor.

Silah satışlarındaki artış tek bir şirkete özel bir durum da değil üstelik. Amerika'nın hemen her yerinde ateşli silah ve cephanelik satışlarında gözle görülür bir artış var. Amerikalılar, şu an yüzde 10'lara ulaşan işsizlik oranının daha da artacağından ve bunun da suç işlenme oranlarını tetikleyeceğinden endişe ediyor.

Silahlanmayı arttıran bir başka etken de terörizm. Terörist saldırı korkusu ve Obama yönetiminin silahlanmaya sınır getirebileceği ya da yeni vergiler yüklenebileceği endişesi silah alımını patlatıyor.

Smith & Wesson, gelecek yılın ilk çeyreğinde silah satışının yüzde 30 oranında artmasını, gelirin de 102 milyon dolara ulaşmasını bekliyor. Şirket geçen yıl yüzde 13 oranında büyüdü ve 335 milyon dolarlık ciroya ulaştı.

Benzer şekilde Sturm ve Ruger isimli silah markasının satışlarında da patlama yaşanıyor. Bu yılın ilk çeyreğinde şirketin silah satışları yüzde 70 arttı ve 71.2 milyon dolara ulaştı. Glock marka silaha talepte de patlama yaşanıyor.

Ulusal Atıcılık Sporları Federasyonuna göre, FBI Eylül ayında, silah satıcıları adına 1 milyon ruhsat çekine onay verdi. Önceki yıla oranla bu yüzde 12.4'lük bir artışa işaret ediyor.

Turkishny.com / Gülten Sarı