Ukrayna'nın en çok satan gazetelerinden "Segodnya" ABD'nin Kiev Büyükelçiliği'ndeki iki elçilik çalışanının Ukraynalılara para karşılığında ABD vizesi verdikleri iddiası ile gözaltına alındığını yazdı. Segodnya'nın haberine göre, elçilikte çalışan iki kişi ile dışarından yardımcı olan iki kişi olmak üzere toplam dört şahıs Ukrayna emniyet güçlerince gözaltına alındı. ABD ile Kiev arasında usulsüz vize köprüsü oluşturan ekibin satılan her vizeden elde ettikleri ortalama 10-12 bin dolar arasındaki geliri de bölüştükleri ortaya çıktı.

FBI'ın da soruşturduğu dosya çerçevesinde ABD'de de 25 kişinin tutuklandığı ve bazılarının müebbet sahip ile cezalandırılabileceği ortaya çıktı. Tutuklu 25 kişi arasında vize satan ekibin organizatörleri ile birlikte ülkeye usulsüz şekilde gelen Ukrayna, Kazakistan ve Rusya vatandaşlarının olduğu bildirildi.

ABD'nin Kiev Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada, iki elçilik çalışanının tutuklandığını doğrulandı. ABD elçiliği, söz konusu şahıslarının konsolosluk bölümünde görev almadıklarını vize işlemlerine yardımcı olduklarını belirtti.

(CİHAN)