Güney Amerika ülkelerini ziyaret eden İsrail Devlet Başkanı Şimon Perez, Brezilya'nın ardından Arjantin'de de büyük protesto gösterileriyle karşılandı. Başkent Buenos Aires'te toplanan binlerce gösterici Perez'e katil diye seslenirken, taşınan bazı posterlerde Perez'in Nobel Katil Ödülü'ne aday gösterilmesi gerektiği belirtildi.

Perez, öldürülen İsrail Başbakanı İzak Rabin ve Filistinli Lider Yaser Arafat'la birlikte Oslo Barış Anlaşması'na gerçekleştirdikleri için 1994 yılında Nobel Barış Ödülü kazanmış, ancak aldıkları bu ödül sürekli olarak eleştiri konusu olmuştu.

Buenos Aires'teki İsrail Büyükelçiliği'ne doğru yürüyen göstericilerin İran İslam Devrimi'ni gerçekleştiren Ayetullah Humeyni'nin posterlerini taşıması da dikkat çekti.

Arjantin'de Yahudilerin yanı sıra başta İranlılar olmak üzere Müslüman azınlıklar da yaşıyor. 1994 yılında Arjantin'in başkenti Buenos Aires'teki bir Yahudi kültür merkezine düzenlenen saldırıda 85 kişi ölmüş, Arjantin olayın arkasında İran'ın olduğunu öne sürmüştü.

Perez, meslektaşı Nestor Carlos Kirshner ile yaptığı görüşme sırasında da İran konusunda istediği desteği alamadı. Kirsher, İran'ın nükleer programına barışçıl olduğu sürece karşı çıkmalarının söz konusu olmadığını söyledi.

Perez geçtiğimiz hafta da Güney Amerika'nın en büyük ülkesi Brezilya'da da yoğun gösterilerle karşılanmış, göstericiler tarafından, 'Savaş suçlusu, evine dön' sloganlarına muhatap olmuştu.

(CİHAN)