BBP eski Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nu taşıyan helikopterin düşmesi sonucu vefat eden ve hayata gözlerini yumduğu son dakikaya kadar görevi başında kalan gazeteci İsmail Güneş'in adı ve meslek aşkı, ABD'deki Gazeteciler Anıtında ölümsüzleşebilecek. Edinilen bilgiye göre, Güneş'in adı, haber peşinde koşarken ölen gazetecilerin anıldığı Washington'un önemli müzelerinden Newseum'daki Gazeteciler Anıtına aday gösterildi.

Müze tarafından Gazetecileri Koruma Komitesi, Uluslararası Basın Enstitüsü, Uluslararası Gazeteciler Federasyonu gibi kuruluşlar ile haberler ve diğer kaynaklar derlenerek her yıl oluşturulan aday listesinde, bu yıl 24 ülkeden 45 gazetecinin adı yer alıyor.
Yapılan değerlendirme sonucunda seçilen gazetecilerin isimleri anıta eklenecek.

-1913 GAZETECİNİN ADI ÖLÜMSÜZLEŞTİ-

Gazeteciler Anıtı Projesi Editörü Patty Rhule da anıta adı eklenecek gazetecilerin listesine son şeklini verdiklerini belirterek, "Güneş de bizim değerlendirme için gösterdiğimiz adaylar arasında" dedi.

1837-2008 yılları arasında görevi başındayken ölen bin 913 gazetecinin isminin bulunduğu anıtta, Çetin Emeç, Ahmet Taner Kışlalı, Uğur Mumcu ve Hrant Dink gibi Türkiye'den gazeteciler de anılıyor.

AA