New York'ta restaurantlarda, barlarda, taksilerde, resmi binalarda sigara içmek yıllardır yasak. Ancak insanların evlerinde sigara içmelerinin önünde yasal bir engel yok. Buna karşın bu uygulama da değişiyor. Bazı binalarda sigara içmek, şahsi mülk olmasına rağmen yasaklanmaya başladı.

İşte sigara içilmesi yasak olan binalardan biri de Manhattan'da. 1510 Lexington Avenue'daki bina sakinleri bundan böyle canları ne kadar istese de apartman içinde sigara içemeyecek.

Manhattan'da üzerinde 'No Smoking' tabelası asılı bina sayısı her geçen gün artıyor. Resmi kayıtlara göre New York'ta 1 milyon sigara içicisi var. Ve onlar için evlerinde sigara içebilme özgürlüğü tarifi olmayan bir imtiyaz. Fakat, sigara dumanının başka dairelere geçmesi engellenemiyor ve bu nedenle de çok sayıda bina sakini sigaranın yasaklanması kampanyası başlatıyor. Bu durumu New York City Sağlık Bakanlığı da doğruluyor. Rakamlara göre, sigara içmeyenlerin yüzde 57'si, sigara içenlerin dumanına maruz kalıyor.

Tam da bu nedenden ötürü, bina sakinleri sigara içilmesini yasaklıyor. Yeni kiracılar bu yasağa takılırken, eski kiracılar sigaralarını tellendirmeye devam edebilecek.

Ancak bu konuda daha katı olan bina yönetimleri de var. East Harlem'deki 1519 Lexington Avenue kentin ilk sigara içilmeyen binası olma özelliği taşıyor. Kiracılar, binanın önünde bile sigara içemeyecek ve onlar için bina girişleri aydınlatılmayacak.

298 daireleri Kenbar binalarının yöneticisi Kinne Yon, "Apartman dairesi kiralamak isteyenlere sigarasız bir çevre imkanı sunmayı istiyoruz," diyerek uygulamayı savunuyor.

Yon, yeni yapılan bu binalarda kiracı olarak oturmak isteyenlere, hem kendilerinin hem de misafirlerinin sigara içmeyeceğine dair bir taahhüdü içeren bir anlaşma imzalıyoruz." diyor.

Büyük bir jimnastik salonu, bahçeleri olan komplekslerde oturanlar bu sözleşmeye uymazlarsa, şirket onları mahkemeye veriyor.

Turkishny.com / Gülten Sarı