ABD, çok sayıda yasadışı göçmeni gözünü kırpmadan sınırdışı ederken, yolsuzluğa bulaştığı aşikar olan zengin isimlere ülkeye giriş vizesi verebiliyor. Oysa, federal yasalar yolsuzluğa bulaşmış yabancı yetkililerin ülkeye girişini yasaklıyor. Para her kapıyı açar diye boşuna söylenmemiş!

Ekvator Ginesi'nde Orman ve Ziraat Bakanlığı yapan, Malibu, California'da 35 milyon dolarlık mal varlığı bulunan, lüks arabaları, hız botları ve özet jetiyle arz-ı endam eden Teodoro Nguema istediği her an ABD'ye girebiliyor.

Ancak, Teodoro'nun yolsuzluk yaptığını açıklayan ise yine ABD'li federal yetkililer. Onlara göre, Teodoro'nun servetinin büyük bölümü ülkesindeki zengin petrol ve gaz rezervleri üzerinde çevirdiği dolaplardan geliyor. Yani yolsuzluktan. Bu bilgiyi veren ise Adalet Bakanlığı ve Göçmen ve Gümrük Muhafaza Bürosu. Buna karşın, Teodoro ne zaman ABD vizesi başvurusunda bulunsa boş çevrilmiyor ve elini kolunu sallayarak ülkeye giriş yapabiliyor.

Federal yasalar, güvenilir bir yolsuzluk kanıtı olması halinde bu kişiler ve ailelerinin ülkeye girişine izin vermiyor. Yani, bir yargı kararına gerek yok, somut bir kanıt ve bu yönde oluşan bir kanı yeterli oluyor. Buna rağmen Ekvator Gine'li bakanın ülkeye girişine nasıl izin verildiği soru işareti.

Uluslararası Narkotik ve Yasa Uygulama Bürosu sözcüsü Susan Pittman, belirli vize kararlarını tartışmasının yasak olduğunu savunsa da, Dışişleri Bakanlığından bazı yetkililer, Ekvator Ginesi'nin Amerikan petrol endüstrisi ile yakın bağları bulunduğunu ve bu nedenle vize yasasının bu kişi için gevşek tutulduğunu belirtiyor.

Ekvator Ginesi'nin günlük 400 bin varil petrol üretimi, Exxon Mabil, Hess ve Marathon gibi Amerikan şirketleri tarafından yönetiliyor. Konuyla ilgili konuşan, bir dönemin ABD büyükelçisi John Bennett, "Elbette petrol yüzünden ona izin veriliyor. Washington, bu ülkeye olan petrol bağımlılığı nedeniyle Obiangs'ların yolsuzluklarına karşı gözlerini kör etmiş veziyette," diyerek durumun vehametini açıkça ortaya koydu.

Turkishny.com / Gülten Sarı