Toplumda huzursuzluğu ve endişeyi arttıran ekonomik kriz bu kez ırklar arasında bir yakınlaşmaya neden oldu. ABD'de ırkçılığın kötü örneklerine rastlanırken, burada siyahlar ve beyazlar daha fazla kaynaşmaya ve birarada yaşama kültürünü özümsemeye başladı. Atlanta'nın kenar semtlerinden Henry County'de, konut edinmede yaşanan patlama, kente akın eden siyah nüfusun hızla artması, semtin eski sakinleri olan beyazlarla yeni gelen siyahlar arasında ciddi bir gerilime neden olmuştu. Ancak, Büyük Buhran'dan sonraki en büyük ekonomik kriz nedeniyle, bu semtte ırklar arasındaki gerilim azalmaya hatta yakınlaşma başladı.

Bu kentte siyahlar ve beyazlar artık daha fazla biraraya gelmeye, karşılaşmaya başladı. Çünkü refah ofisi ve gıda yardımı kuruluşları önündeki bekleme salonlarındaki kuyruklar, her iki ırktan çok sayıda insanın ilk kez böylesine yakınlaşmasını sağladı. Ayakta kalmak için mücadele veren siyahların sahibi olduğu işyerleri beyaz patronların da dikkatini çekiyor. Komşular ırksal çizgileri aşıp birbirinin üzüntüsünü paylaşıyor.

Aile ve Çocuk Hizmetleri Binasında, 36 yaşındaki siyahi kadın Keasha Taylor, yardım koşullarını ve şartlarını beyaz bir anneye açıklıyordu. Ailesi evden atıldığı ve çocuğu astım hastası olduğu için gıda kartlarına ihtiyaç duyduğunu söyleyen Taylor, sosyal yardım için uygun bir aday. Taylor'un esas dikkat çektiği nokta ise, siyahlar olarak her zaman fakirlik çektiklerini ancak kentteki beyazların bu duruma alışık olmadığı hususu.

Taylor, "Şimdilerde yardıma muhtaç çok sayıda insan var. Biz alışıktık zaten yoksulluğa, ancak beyazlar yeni tanışıyor," diyerek mevcut duruma ayna tutuyor.

Sosyal hizmetler kent sorumlusu beyaz Denese Rodgers, siyah bir kadının patronluğunu yaptığı A J'nin Hindi Izgarası restaurantında birkaç kez öğle yemekli toplantılar düzenledi. Amacı siyah işletmeci kadın Diane Walker'a destek olabilmekti.

Rodgers restaurant için, "Terk edilmiş bir yer gibi. Bomboş. Herşeyi hala güzel yapıyorlar, tek sorun dolu olmaması," diyerek kentin çektiği sıkıntıya vurgu yapıyor.

54 yaşındaki siyah kadın Peggy Allgood da krizde evini ve işini kaybedenlerden. Şimdilerde bir karavan parkta kalan  Allgood, krizin ırklar arasındaki uçurumu kapattığını düşünenlerden. Çevresindeki herkesin işini kaybettiğini söyleyen Allgood, "Komşum beyaz ve bir iş bulmaya çalışıyor. Ancak bulamıyor." diyerek hem beyazların hem de siyahların krizle eşitlendiğini düşünüyor.

Resmi makamlar da aynı düşüncede. Renkli İnsanların İlerlemesi Ulusal Birliği'nin Henry County kolu başkanı Eugene Edwards, "Bu kentte çok sayıda ırksal gerilim olurdu ancak şimdi ekonomik kriz nedeniyle herkes hayatta kalmak için birbirine ihtiyacı olduğunu biliyor," yorumunu yapıyor.

Turkishny.com / Gülten Sarı