Amerikan CNN Televizyonu'nun bayan muhabiri Emily Chang'ın, ABD Başkanı Barack Obama'yı Çin Halk Cumhuriyeti'nin kurucu lideri Mao Zedong kılığında gösteren bir tişörtü kameraya gösterdiği için Şangay kentinde sorgulandığı bildirildi. CNN'deki haberde, kanalın Pekin muhabiri olan Emily Chang'ın, bu tişörtlerin yasaklandığı duyduktan sonra bir tane edindiği belirtilirken, Chang da, Şangay'daki bir pazarda tişörtü kameraya gösterdiği sırada 2 güvenlik görevlisinin çekim ekibi üzerine atladığını ve elinden tişörtü almaya çalıştığını anlattı.

Güvenlik görevlilerinin kendilerini 2 saat tuttuklarını belirten Chang, ''Basın kartlarımızı ve pasaportlarımızı istediler, ama özellikle tişörtü. Sonra da bizi bıraktılar'' diye konuştu.

Söz konusu tişört üzerindeki baskıda, başkan olarak Çin'e ilk ziyaretini yapan Obama, Çin Halk Kurtuluş Ordusu'nun üniforması içinde, Mao'nun ünlü ettiği bir pozda görülüyor. Tişörtün önünde, Çin alfabesiyle ''Halka Hizmet'' yazarken, arkasında da Latin alabesiyle ''Oba-Mao'' ifadesi yer alıyor.

AA