ABD'nin, Pakistan'a Taliban ve El Kaide militanlarına karşı askeri operasyonlarını genişletmesi için baskılarını artırırken,  Pakistan Başbakanı Yusuf Rıza Gilani, Taliban militanlarına karşı düzenlenen operasyonların sonuna yaklaştıklarını söyledi. New York Times gazetesinin haberine göre, ABD Pakistan'ı, yeni Afganistan stratejisinin buna bağlı olduğu şeklinde uyardı.

Gazete bir Amerikalı yetkiliye dayanarak, ABD Başkanı Barack Obama'nın Pakistan Devlet Başkanı Asıf Ali Zerdari'ye "siyasi ve ulusal güvenlik kurumlarını militanlara karşı toplamasını" isteyen bir mektup gönderdiğini yazdı.

Obama'nın mektupta Zerdari'ye, bu işbirlikleri karşılığında aralarında geliştirilmiş istihbarat paylaşımı ve askeri işbirliğinin bulunduğu bir dizi teşvikler önerdiği kaydedildi.

Obama'nın aralarında 40 bin Amerikan askerinin daha gönderilmesinin bulunacağı yeni Afganistan stratejisini gelecek haftalarda açıklaması bekleniyor.

Pakistan Başbakanı Yusuf Rıza Gilani ise, Taliban militanlarına karşı düzenlenen operasyonların sonuna yaklaştıklarını söyledi.

Gilani, düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin soruları üzerine, güvenlik güçlerinin Güney Veziristan ve Belucistan'da Taliban'a karşı bir aydır devam eden operasyonları sonlandırmayı düşündüklerini söyledi.

Başbakan Gilani ayrıca, ellerindeki nükleer silahların güvenlikte olduğunu, bu durumdan hiçbir ülkenin endişeye kapılmaması gerektiğini belirtti.

ABD'nin pilotsuz uçaklarla Afganistan sınırındaki aşiretler bölgesine yaptığı saldırıları da eleştiren Başbakan Gilani: ''ABD'nin pilotsuz uçaklarıyla aşiretler bölgesine yaptığı saldırılar nedeniyle zor durumda kalıyoruz, aşiret liderlerini ABD saldırıları konusunda ikna edemiyoruz, bu durum teröristlere karşı verdiğimiz savaşı daha da zorlaştırıyor'' dedi.

Bu arada Pakistan'ın Peşaver kentinde bir karakolun girişinde meydana gelen patlamada 3 kişi öldü, 20'den fazla kişi yaralandı.

Yetkililer, 2,5 milyon nüfuslu kentteki saldırıda kalabalık Budh Ber bölgesindeki polis karakolunun hedef alındığını söylediler.

Bomba yüklü bir aracın karakolun girişinde infilak ettiği ve karakol binasının büyük bölümünün patlamada yıkıldığı belirtildi. Yetkililere göre saldırıda 3 kişi öldü, aralarında kadın ve çocukların da olduğu 21 kişi yaralandı.

Görgü tanıklarına göre, şiddetli patlamada yakınlardaki cami de yıkıldı. Bu, Pakistan'da son bir haftada düzenlenen 5. saldırı oldu.

Pakistan'da son 2 yılda çoğu Taliban militanlarınca düzenlenen saldırılarda yaklaşık 2500 kişi öldü.

(AA)