Amerika'da Wal-Mart'ta alışveriş yapan siyahi bir kadın ödeme sırasını bozduğu gerekçesiyle 15 yıl hapis cezasına çarptırılması ihtimaliyle karşı karşıya.

Akıllara durgunluk veren olan Missouri'de yaşandı. O zaman 18 yaşında olan Heather Ellis, alışveriş bittikten sonra ödeme için kasaya yöneldi. Ancak o kasadaki sıranın fazla uzun olduğunu görünce de, kuzeninin bulunduğu, daha az sıra olan başka bir kasaya yöneldi. Ne olduysa da bundan sonra oldu. Sıradakiler onu sırayı bozmakla suçladı, yetkililer üzerine yürüdü ve polis onun tutuklayıp götürdü.

Yaşadıklarına hala inanamayan Heather'in babası Nathaniel Ellis, "Bu gerçek bir kabus. Devam eden bir efsane." diyerek yaşananlara inanmakta çektiği zorluğu gözler önüne serdi.

Herşey 3 yıl önce Heather'in Walmart'a alışveriş yapmaya gitmesiyle başladı. Ondan sonra yaşananlar ise tam bir ırkçılık trajedisi.

Savcılara göre, Heather sırayı bozdu ve mağazada büyük bir rahatsızlığa yol açtı.

Baba Ellis, bunun doğru olmadığını, kızının bir mağaza çalışanı ve polisler tarafından ırkçı sataşmalara maruz kaldığını söyledi.

Ellis, "Kızımı hiç yere suçladılar ve onun karakterini, geleceğini yok etmek için saldırdılar. Kızımın hiçbir suçu olmadığı bir hatayı kabul etmeye zorlayamazlar. Biz ailece onun arkasındayız," diye konuştu.

Heather bu mücadelesinde de yalnız sayılmaz. Kent genelinde yüzlerce kişi Heather'e destek gösterileri düzenliyor.

Facebook'ta da Heather'ı destekleyen gruplar oluşturuldu ve bugün Kennett Walmart'ın önünde bir destek gösterisi daha gerçekleştirilecek.

Ellis'in ailesi, Heather'in davasıyla ilgili konuştukları günden bu yana Ku Klux Klan tarikatı tarafından da tehdit edildiklerini söyledi.

Turkishny.com / Gülten Sarı