Birleşmiş Milletler Dünya Gıda ve Tarım Örgütü'nün düzenlediği (FAO) dünya gıda güvenliği zirvesine katılan liderler arasında yer alan Libya lideri Muammer Kaddafi, ilginç bir şovla yine dikkatleri üzerine çekti.

Libya'nın Roma Büyükelçiliği tarafından ücretle toplanan yaklaşık 200 hostesle dün gece bir araya gelen Kaddafi'nin, önce bir konuşma yaptığı, ardından da herkese Kur'an-ı Kerim ve Yeşil Kitap hediye ettiği öğrenildi.

Edinilen bilgilere göre, bugün başlayan FAO zirvesi öncesinde, Libya'nın Roma Büyükelçisi Hafız Gaddur'un ikametgahında düzenlenen buluşma, Kaddafi'nin talebi üzerine gerçekleştirildi. Kaddafi'yle bir araya getirilecek kadın dinleyiciler, Roma'daki halkla ilişkiler şirketlerinden birinin "Yaşları 18-35 arasında olan, mini etek ve dekolte kıyafetten uzak, ancak iyi giyimli ve de hoş görünümlü 500 kız aranıyor" biçimindeki duyurusuna yanıt veren kişiler arasından seçildikleri ileri sürüldü.

Büyükelçilikte neler yaşandığının basına sızması ise duyuruya yanıt vererek hostesler arasına sızmayı başaran bir muhabir sayesinde mümkün oldu. İtalyan haber ajansı muhabirlerinden Paola Lo Mele'nin aktardığı bilgilere göre, seçilen hostesler Kaddafi'nin huzuruna çıkarılmadan önce sıkı bir güvenlik kontrolünden geçirildi.

Buluşmada, iki kadın koruma arasında bir koltuğa yerleşmiş durumdaki Kaddafi'nin, davetlilere hitaben uzun bir konuşma yaptığı belirtildi. Kaddafi'nin İslam ve Kur'an-ı Kerim'i konu alan konuşmasında, hostesleri Müslüman olmaya çağırdığı da iddia edildi.

Halkla ilişkiler şirketinin duyurusuna yanıt veren adaylara 50'şer avro, bunlar arasından seçilerek Kaddafi ile buluşturulan hosteslere ise 75'er avro ücret ödendiği de ileri sürüldü.

Buluşmaya katılan hosteslerin, galaya katılmayı beklerken Kaddafi'nin çektiği söylevle karşı karşıya kalmayı genelde şaşkınlıkla karşıladığı kaydedildi.

AA