İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Filistinliler'in tek taraflı atacakları adımlara, özellikle de bağımsız devlet ilanına karşı İsrail'in de tek taraflı adımlarla yanıt vereceğini söyledi.

 

Söz konusu açıklama, İsrail Başbakanı'nın, önceki gün Filistinli Başmüzakereci Saib Erekat'ın dile getirdiği, Filistinlilerin BM Güvenlik Konseyi'nden bir Filistin Devleti'ni kabul etmesini isteme niyetleriyle ilgili ilk tepkisi oldu.

Netanyahu, Kudüs'te sabah Forumu'nda yaptığı konuşmada, İsrail'in tam bir barış anlaşmasına yönelik görüşmeleri arzuladığını belirtti. İsrail Başbakanı, ülkesi ile Filistin Yönetimi arasında, görüşmelerden başka hiçbir alternatif bulunmadığını ifade edip, tek taraflı tutulacak bir yolun, daha önceki anlaşmalarla kurulmuş çerçeveyi dağıtacağını ve İsrail'in de kendi tek taraflı adımlarını atmasına yol açacağını kaydetti.

Ortadoğu'da barışa giden yolun görüşme masasından geçtiğini söyleyen Netanyahu, bununla birlikte sırf görüşmüş olmak için görüşme istemediğini, görüşmelerin iki taraf arasında hemen ve iyi niyetle başlaması gerektiğini, vakti boşa harcamanın anlamı olmadığını vurguladı.

Filistin Yönetimi Başbakanı Selam Feyyad da, Filistinliler'in bir devlet hazırlıkları çerçevesinde, devlet kurumlarını inşa etmeye kararlı olduklarını belirtti. Feyyad, Ramallah'ta yaptığı açıklamada, İsrail'in bu konudaki endişelerini yersiz olarak niteledi. ''Onlar tek taraflılıktan bahsediyorlar'' diyen Feyyad, buna ''Evet, devlet kurumlarını inşa etmek bizim sorumluluğumuzdadır'' sözleriyle cevap verdi.

Feyyad, Filistinliler istediği sürece bir Filistin devletinin kurulacağını, anayurtlarında yaşamalarının onların en doğal hakkı olduğunu belirtip, bunun uzun bir yol olduğunu ve güllerle dolu bulunmadığını da vurguladı.

Abbas ve Mübarek Çarşamba Günü Bir Araya Gelecek

Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın Siyasi danışmanı Nimir Hammad da Abbas'ın Çarşamba günü Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ile Kahire'de görüşeceğini ve Abbas'ın hemen ardından Güney Afrika ülkelerini içeren bir ziyaret turuna başlayacağını bildirdi.

Abbas ve Mübarek'in gündeminde Filistinliler'in BM nezdindeki arayışları ile Filistinli gruplar arasındaki diyalog konularının yer alması bekleniyor.

AA