İsrail ile Filistinliler arasında bir dönem barışa yaklaşan anlaşmaların mimarlarından olan ABD'nin eski başkanı Bill Clinton, İsrail ve Filistin yönetiminin ortak gelecekten kaçamayacaklarını belirterek, ''İsrail ve Filistinliler için boşanmak diye bir seçenek yok'' dedi.

 

Bill Clinton, İsrail'in eski başbakanlarından olan ve 1995 yılında aşırı sağ görüşlü bir İsrailli'nin gerçekleştirdiği suikast sonucu yaşamını yitiren İzak Rabin'in ölümünün 14. yılında düzenlenen anma etkinlikleri nedeniyle bu akşam İsrail'e geldi.

Clinton, Tel Aviv'de, Rabin'in adını taşıyan merkezde yaptığı konuşmada, İsrail ve Filistin yönetimine ''aralarındaki yıllardır süren anlaşmazlıkları sona erdirmeleri'' uyarısında bulunarak, ''Ya birbirimize zarar vermeyi sürdüreceğiz veya birbirimize yardımcı olacağız. Boşanmak diye bir seçenek yok'' diye konuştu.

Clinton, Rabin'in suikaste uğramamış olması durumunda sonraki 3 yılda Ortadoğu'da bir barış anlaşmasına varılmış olacağına inandığını da söyledi.

Eski başkan, ziyareti sırasında İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak ile yaklaşık yarım saatlik bir görüşme yaptı. Görüşmede İran'ın nükleer programı, Filistin ile görüşmeler de dahil olmak üzere türlü konular değerlendirildi.

Clinton, İsrail Başbakanı İzak Rabin ile Filistin Kurtuluş Örgütü lideri Yaser Arafat arasında, 1993 yılı ağustos ayında tarafları ilk kez yüzyüze getiren Oslo çerçeve anlaşmaları yapılmış, bu anlaşma aynı yılın eylül ayında Washington'da da imzalanmıştı. İzleyen yıl içinde Rabin ve Arafat, Oslo'da yapılan görüşmeler nedeniyle Nobel Barış Ödülü'nün de ortaklaşa sahibi olmuşlardı.

Rabin, 1995 yılının 14 Kasım'ında, Yigal Amir adlı aşırı sağ görüşlü bir Yahudi gencin düzenlediği suikastte yaşamını yitirmişti.

AA