ABD Başkanı Barack Obama, İran'ın nükleer programına ilişkin krizin diplomatik yollarla çözümü konusunda zamanın dolmakta olduğunu söyledi.

Obama ve Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, Singapur'da düzenlenen Asya Pasifik İşbirliği Forumu çerçevesinde bir araya geldiler.

Barack Obama, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, şu ana dek İran'ın "herkesin yapıcı ve yaratıcı olarak gördüğü yaklaşıma evet demediğini", zamanın tükenmekte olduğunu kaydetti.

Medvedev ise zenginleştirilmiş uranyumu Rusya'ya göndermesi için İran'ı ikna etme konusunda halen umutlu olduğunu ifade etti.

Medvedev, bu planın başarısız olması halinde diğer seçeneklerin masada olduğunu, İran'ın bomba yapmadığını kanıtlayacak teftişlere nükleer programını açmaması halinde başka yaptırımların mümkün olduğunu kaydetti.

Obama ve Medvedev, ayrıca bu yıl sonuna doğru süresi dolacak nükleer silahların azaltılması antlaşmasının (START) yenilenmesi konusunda planları bulunduğunu söylediler.

Liderler, 1991'de imzalanan ve 5 Aralıkta sona erecek START'ın yerini alacak yeni anlaşma konusunda iyimser olduklarını belirttiler.

AA