Anadolu Ajansı (AA) Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hilmi Bengi, Anadolu Ajansı olarak Kıbrıs Türk halkının haklı davasını her platformda savunduklarını ve bundan sonra da savunacaklarını söyledi. KKTC Dış Basın Birliği'nin, KKTC'nin 26. kuruluş yıldönümü kutlamaları çerçevesinde ''Cumhuriyetin 26. Yıldönümünde KKTC ve Türk Medyası'' konulu panel, Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi'nde yapıldı.

KKTC'nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın açılış konuşmasıyla başlayan ve Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin'in yönettiği panele, Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdür Vekili Salih Melek, Anadolu Ajansı Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hilmi Bengi, gazeteci-yazar Tayfun Talipoğlu, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Korkmaz Alemdar ile Türk Ajansı-Kıbrıs (TAK) Müdürü Emir Ersoy katıldı.


-RAUF DENKTAŞ-

KKTC'nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, panelin açılışında yaptığı konuşmada, Türk basınının ulusal bir konu olan Kıbrıs konusunda hükümet üzerinde baskı yapmadığını ifade ederek, ''Bugün KKTC'nin varlığı ve yokluğuyla karşı karşıyayız. Rumlar'ın haksız bir şekilde AB'ye alınmasıyla karşı karşıyayız'' dedi.

Kıbrıs Rum tarafı AB üyesi yapılırken, yapılan haksızlıkları anlatan Denktaş, ''mega Türk basını'' olarak nitelediği Türkiye'deki bir kısım medyanın, Annan Planı dönemindeki yayınlarına atıf yaparak, Kıbrıs sorununun heyecanla Türk halkına basınının kabul ettirdiğini, o dönem bunun olmadığını kaydetti.

Denktaş, ilk kez, Annan Planı'ndan sonra güvence konusunun gündem maddesi durumuna getirilmesini de eleştirdi.

''İngiltere'nin Kıbrıs'ta yaptığı kalleşliklerden sonra şimdi garanti anlaşmasını Rumlar'ın istediği şekile sokmaya çalıştığını, Türkiye ve basından buna da ses verilmediğini'' ifade eden Denktaş, Kıbrıs'taki Türk-Yunan dengesi ve egemenliğin öneminin altını çizdi.

''AB'nin Kıbrıs sorununu, Türkiye'yi almamak için kullandığını'' belirten Denktaş, halen süren Kıbrıs müzakerelerinin ''KKTC yoktur ve olmayacak'' biçiminde başladığını dile getirerek, eleştirilerde bulundu.

Denktaş, basının Kıbrıs sorununun Türkiye için güvenlik, haysiyet ve ulusal bir konu olduğunu, bunlardan vazgeçilemeyeceğini dünyaya duyurması gerektiğini kaydetti. Anadolu'nun Kıbrıs konusuna olan ilgisine de değinen Denktaş, ''Anadolu bizim gücümüzdür'' dedi.-HİLMİ BENGİ-


Anadolu Ajansı Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hilmi Bengi de Kıbrıs Rum Haber Ajansı'nın Balkan Haber Ajansları Birliği'ne üyeliğine değinerek, Rumlar'ın üyelik sürecinin ''kalleşlikle yürütülen bir süreç'' olduğunu söyledi.

Balkan Haber Ajansları Birliği'nin 1994'de Sofya'da kurulduğunu ve o toplantıya genel müdür yardımcısı olarak AA adına katıldığını anlatan Bengi, 2005 yılına dek Balkanlar'da dostluk ve basın alanında işbirliğinin gelişmesi adına güzel gelişmeler olduğunu bildirdi.

2005 yılında Bosna-Hersek'in Sırp kesiminde yapılan genel kurulda Atina Haber Ajansı'nın, birliğinin adının, ''Güneydoğu Avrupa Haber Ajansları Birliği'' olarak değiştirilmesini önerdiğini, bu önerinin arkasındaki niyeti tahmin ettikleri için hemen tepki koyduklarını ifade eden Bengi, bu önerinin arkasında Rum tarafının üyeliği söz konusu ise KKTC'nin TAK Ajansı'nın da adaylığının söz konusu olması gerektiği tavrını koyduklarını, o dönemin genel sekterinin, sözlü olarak, ''Kıbrıs süreci çözümlenmeden Rum tarafı Balkan Haber Ajansı'na üye olamaz'' diye güvence verdiğini aktardı.

Birliğin geçen hafta Sofya'da yapılan genel kurul toplantısına AA adına genel müdür yardımcısı Tahsin Aktı'nın katıldığını belirten Bengi, Aktı'ya, ''öğleden sonraki toplantının saat 15.30'da başlayacağının'' söylendiğini, oysa toplantının saat 15.00'de başlatıldığını ve Rum kesimi ile Hırvatistan ajansının üyeliğinin burada oldubittiye getirilerek onaylandığını söyledi.

Gündem maddesinde böyle bir konunun ve üyelik başvurusunun olmadığını, katılımcılara böyle bir konunun müzakere edileceğine dair herhangi bir ön bilginin de verilmediğine işaret eden Bengi, ''Üstüne üstlük Anadolu Ajansı'nın temsilcisi özellikle dışarıda tutularak, Rum ajansı oraya üye yapılmaya çalışılıyor'' diye konuştu.

Gerekli tepkinin gösterildiğini, genel kurulda alınan kararları ve Rum tarafının üyeliğini tanımadıklarını, eğer üyelik sözkonusu olacaksa TAK'ın üyeliğinin de konuşulması gerektiğini tüm üyelere bildirdiklerini vurgulayan Bengi, ayrıca hükümet nezdinde de girişimde bulunulduğunu, Dışişleri Bakanlığı'nın Soyfa nezdinde temasları olduğunu kaydetti ve, ''Biz bu mücadeleyi vereceğiz. AA olarak Kıbrıs Türk halkının haklı davasını her platformda savunmaya geldik, bundan sonra da savunacağız'' dedi.

AA'nın ''gazi'' bir ajans olduğunu ve TAK'ın da aynı durumda olduğunu belirten Bengi, TAK'ın, Türkiye'nin Kıbrıs'a barış müdahalesinden önce yaşama geçtiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

''TAK Ajansı da aynı AA gibi bir 'gazi' ajanstır. TAK Ajansı da bir mücahit ajanstır. Aynı şekilde bu mücadeleyi, bu savaşımı, biz bütün dünya nezdinde yürütmeye kararlıyız. AA olarak kararlıyız. TAK Ajansı'nın da aynı kararlılıkta olduğuna inanıyorum. TAK Ajansı'nın her platformda, gerek Türkiye'de gerek diğer ülkeler nezdinde abone sayısının genişletilmesi istikametinde de gereken katkıyı ve çabayı sarfedeceğimizi söylüyorum.''

AA

Fotoğraflar: AA