İsrail'le barış görüşmelerinin durmasından sonra ABD'den yerleşimlerle ilgili aradığı desteği bulamayan Filistin Yönetimi, BM bünyesinde Filistin devletinin ilanı için uluslararası destek arıyor. Filistinli baş görüşmeci Saib Erekat, Filistin'de yayımlanan gazetelerden El-Eyyam'a yaptığı açıklamada, "Şimdi harekete geçiyoruz" dedi.

Arap Birliğinin Kahire'deki toplantısında bu düşüncenin kabul gördüğünü söyleyen Erekat, kendisinin de bunu Amerikalılarla ve Avrupa ülkelerinde birçok kez müzakere ettiğini, Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın da bunu BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ve Rusya yetkilileriyle gündeme getirip, olumlu reaksiyonlar aldığını ifade etti.

Erekat, Abbas'ın hafta sonu Latin Amerika ülkelerine yapacağı ziyaretler sırasında da mevcut desteği genişletmeye uğraşacağını ve Avrupa'daki lobi faaliyetlerini sürdüreceğini anlattı.

Erekat, İsrail ile 1967 sınırları üzerinden ve başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin devletinin ilanı konusunun, BM Güvenlik Konseyine getirilmesinin planlandığını ifade ederek, bu girişimin, İsrail'in izlediği politikaya bir cevap niteliğinde olduğunu da vurguladı.

Bu konudaki önerinin, ilk olarak AB Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana tarafından ortaya atıldığını söyleyen Erekat, Avrupa ülkeleri, Rusya ve BM ile bu konuda temasların halen devam ettiğini de söyledi.

Erekat, "Tüm Arap ülkeleri, bu fikre destek veriyor ve Avrupa, hatta Amerika dahil, diğer uluslararası güçlerle müzakere edip konuyu BM'ye getirmek için doğru zamanı kolluyor" dedi.

AA