New York'ta 7. Queens Uluslararası Film Festivali, yönetmen Tolga Örnek'in "Devrim Arabaları" filminin gösterimiyle başladı.

New York'un Queens semtinde bu yıl 12-15 Kasımda düzenlenen ve bağımsız filmleri destekleyen festivalin, "Frank Sinatra School of the Arts" sanat okulunda yapılan açılış gecesine, festivalde bu pazar günü ödül verilecek oyuncu Meltem Cumbul, ABD'de yaşayan film yapımcısı Işıl Bağdadi ile festivalde filmleri yarışacak olan yönetmenler Hakkı Subentekin ve Müge Bayraktar da katıldı.

Merkezi New York'ta bulunan "Amerikan Türk Cemiyeti" ve "Moon and Stars Project" kuruluşlarının desteklediği festivalin açılış gecesinde gösterilen "Devrim Arabaları", izleyenlerin büyük beğenisini kazandı.

Oyuncu Meltem Cumbul, filmin gösteriminin ardından düzenlenen gala gecesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, festivalde kendisine "Sinemada Kadın" ödülünün verilecek olmasından dolayı çok mutlu olduğunu, "Gönül Yarası" filmiyle 3 yıl önce de "en iyi film" dalında yine bu festivalde kendilerine ödül verildiğini anlattı.

Meltem Cumbul şöyle konuştu:

"Bu ödülün bana verilmesi çok onurlandırdı beni. Pazar günü ödülümü alacağım. Bu ödülü almayı beklemiyordum. Ödülleri hiçbir zaman beklemem zaten, onun için bana hep sürpriz olur. Taçlandırmadır ödül, yani yaptığın işin sonucunda ödülü hiç beklemezsin, bu benim için böyle, o yüzden de geldiğinde de şaşırırsın. Burada olmaktan dolayı çok mutluyum."

"Devrim Arabaları"nı beğenerek izlediğini ve yönetmen Tolga Örnek'in işlerini takip ettiğini anlatan Cumbul, "Çok güzel bir film. Yurt dışındaki festivallerde Türk filmlerinin gösterilmesi önemli, çünkü uluslararası bazda seyirciye ulaştığı zaman çok daha büyük bir hedef kitleye ulaşmış oluyorsun. Tabii ki çok önemli Türkiye'de izlenir olması bir filmin. Ama izlenip izlenmemesi, o filmin başarılı ya da başarısız olduğunu göstermiyor hiçbir zaman. Yurt dışında, festivallerde alınan ödüller aynı zamanda filmin değerini ortaya koyar" diye konuştu.

Cumbul, rol alacağı bir filmde öncelikle senaryoyu, sonra yönetmeni, ardından da ekip ve yapımcıyı beğenmesi gerektiğini söyledi.

Işıl Bağdadi

Film yapımcısı Işıl Bağdadi de yaptığı açıklamada, festivalde kendisine ödül verilecek olmasından dolayı çok mutlu olduğunu ve bundan çok onur duyduğunu söyledi.

1997 yılından beri film yapımcılığı yaptığını ve daha önce de çeşitli filmleriyle bu festivale katıldığını kaydeden Bağdadi, "Festival bana ve Cavu Pictures yapım şirketimize ödül veriyor. Festival kapsamında 4 filmimiz gösterilecek" dedi.

"Devrim Arabaları"nın "harika bir film olduğunu" ve filmin açılışta gösterilmesini festival komitesine özellikle tavsiye ettiğini söyleyen Bağdadi, filmin herkes tarafından da çok beğenildiğini, izleyenlerden çok alkış aldığını belirtti.

Yönetmen Subentekin

Genç yönetmen Hakkı Subentekin de yaptığı açıklamada, 8 yıldır ABD'de yaşadığını, "Alicia" adlı filminin daha önce Kansas'ta gösterildiğini, New York'ta da festival çerçevesinde ilk kez gösterileceğini söyledi.

Subentekin, filminin ABD'de hayatlarını zorlukla sürdüren göçmenlerin ve özellikle de kadınların hikayelerini anlattığını belirtti.

Festival kapsamında, Müge Bayraktar'ın, İstanbul'da Amerikan futbolu takımlarının neden ve nasıl oluştuğunu sorgulayan "Boğazın Sultanları" filmi de gösterilecek.

Haber: Özlem Şahin Şakar- AA

Fotograflar: Turkishny.com / AA