ABD Başkanı Barack Obama, Japonya'nın Okinava adasındaki Amerikan üsleri yüzünden çıkan anlaşmazlığın derhal çözülmesi gerektiğini söyledi.

Obama, çıktığı Asya gezisinin ilk durağı Japonya'da Başbakan Yukio Hatoyama ile görüşmesinden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, ABD ve Japonya'nın üs sorununu çözmek için hızlı çalışacağını kaydetti.

Başbakan Hatoyama da Futenma hava üssünün kalabalık bölgelerden uzaklaştırılması için kampanya yaptığını hatırlatarak, bu konunun derhal çözümlenmesi gerektiğini çünkü gecikmenin sorunu daha da büyütebileceğini belirtti.

İki lider ayrıca, ülkelerinin hızlı değişen dünyanın gerisinde kalmamak için ittifaklarını yenileyeceklerini bildirdi.

-AFGANİSTAN PLANI YAKINDA-


Obama, Afganistan için yeni planını çok yakında açıklayacağını da söyledi.

Hatoyama ile 90 dakika görüşen Obama, basın toplantısında, Afganistan'da 8 yıldır süren savaş için açıklayacağı yeni planının tamamen şeffaf olacağını kaydetti.

Obama, bu plan için aşırı özen gösterdiğini çünkü doğru yapılmasını istediğini belirtti.

Japonya Başbakanı Hatoyama da Afganistan'daki uluslararası güce destek için Hint Okyanusu'ndaki yakıt ikmal misyonlarını sona erdireceklerini açıkladı. Başbakan ancak Afganistan'a 5 milyar dolar yardım yapacaklarını söyledi.

-11 EYLÜL SALDIRILARI-

Obama, ABD'deki 11 Eylül terör saldırılarının mimarı olduğu öne sürülen Halid Şeyh Muhammed'in titiz bir adli süreç yaşayacağını belirtti.
Bunun yasal ve ulusal güvenlik konusu olduğuna değinen Obama, ABD Adalet Bakanı Eric Holder'ın bu konuda bir açıklama yapacağını belirterek, detaylara girmedi.

AA