ABD ve Kanada'da kaçak yollarla bulunan ancak yakalanıp sınırdışı edilen göçmenlerin yaşamı gittikleri ülkede tam bir kabus oluyor.

Bugüne kadar, insanların yakalanıp sınır dışı edilmeleri istatistiki veriler olarak algılandı ve sayılar üzerinden haberler yapıldı.

Oysa, parçalanan hayatlar, insanların kimi zaman hiç yaşamadıkları bir ülkede hayata sıfırdan başlama zorunlulukları, çok daha gerçek bir olguydu. İşte sınırdışı edilip, başka bir ülkede yaşamaya zorlanan bir göçmenin kabusa dönen hayatından kesitler.

Sanjeev Kuhendrarajah, 6 yıl önce Kanada'dan sınır dışı edildiğinden bu yana yaşamının tam bir cehenneme dönüştüğünü belirtiyor. Ve bir gün Kanada'nın ona ikinci bir şans vereceğini umut ediyor.

5 yaşındayken büyükannesi ve büyükbabası tarafından Kanada'ya getirilen Sanjeev, büyüyünce Toronto'da bir çeteye üye olmuş. Ardından da yakalanıp sınırdışı edilmiş.

"Şu an yaşamım tehlikede değil ancak geleceğim konusunda endişeliyim" diye konuşan Sanjeev içinde bulunduğu açmazı böyle özetliyor.

Çocukluktan itibaren, evde, okulda sorunlar yaşayan ve öfke problemi bulunan Sanjeev, 18 yaşına geldiğinde Toronto polisi tarafından ruhsatsız silah bulundurmaktan tutuklandı ve cezaevine konuldu.

2003 yılında da Sri Lanka'ya sınırdışı edildi.

Sanjeev, "Kabul ediyorum, kötü bir geçmişim var." diyen Sanjeev, sınırdışı edildikten sonra bu ülkede evlenmiş ve çocuk sahibi olmuş. Daha iyi bir yaşam umuduyla Hindistan'a taşınan Sanjeev, umduğunu bulamayınca yeniden Sri Lanka'ya dönmüş.

Ardından da dümeni Avustralya'ya kıyan Sanjeev'in içinde bulunduğu gemi, yetkililerce durdurulmuş ve Endonezya'ya gönderilmişler. Şu an o ve 250 kaçak göçmen bir botun içinde Endonezya kıyılarında tutuluyorlar. Endonezya yetkilileri bota şu an için müdahale etmiyor. Ancak o ve 250 kişi yaşamlarından endişeli.

Sanjeev'in ailesinin bir bölümü İngiltere'de bir bölümü de Kanada'da yaşıyor. O ise, hatalarla dolu geçmişinden pişman. Yine de şu anki tek umudu Kanada'nın ona ikinci bir şans vermesi. Karısı ve 3 çocuğuyla bu ülkede yeni bir hayata başlamak isteyen Sanjeev, botta kendisine uzanacak bir yardım eli bekliyor.

Turkishny.com / Gülten Sarı