Çin hükümeti, ABD Başkanı Barack Obama'yı Tibet'in Hindistan'da sürgünde bulunan ruhani lideri Dalay Lama ile görüşmemesi konusunda uyardı. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Qin Gang, bugün başkent Pekin'de düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını cevaplarken, 15-18 Kasım günleri arasında Çin'e resmi bir ziyaret yapacak Obama'yı Dalay Lama konusunda uyardı. Çin'in her zaman, Dalay Lama'nın uluslararası alanda faaliyet göstermesine ve yabancı siyasetçilerin herhangi bir neden veya şekilde Dalay Lama'yla temas kurmasına karşı çıktığı vurgulayan Qin, "Çin'in bu tutumu son derece açıktır." diye konuştu. Qin, Obama'nın Dalay Lama'yı "eski köle devleti başkanı" olarak görmesi gerektiğini dile getirdi. Qin, "Dalay Lama eski Tibet'teki feodal kölelik sisteminin lideridir ve yurt dışına kaçtıktan sonraki girişimleri, anavatanın birliğini bozmayı ve toprak bütünlüğüne zarar vermeyi amaçlamaktadır." dedi.

OBAMA'YA LİNCOLN ÖRNEĞİ

Bir gazetecinin "Obama'nın Nobel Barış Ödülü sahibi Dalay Lama ile görüşmesi halinde tepkiniz ne olur?" diye sorması üzerine ise Qin, ABD'nin ilk siyahi Başkanı olan Barack Obama'ya, eski Başkanlardan Abraham Lincoln'un ABD'deki köleliği kaldırmasını örnek gösterdi. Sözcü, Dalay Lama yönetimi altında eski Tibet'te "karanlık bir kölelik sistemi" uygulandığını ileri sürerek, Çin merkezi hükümetinin 1959'da kölelik sistemini kaldırmasının, Lincoln'un köleliği kaldırmasına benzeyen bir hareket ve dünya insan hakları davası için büyük bir kazanım olduğunu ifade etti.

Ancak birçok Tibetli kölelik iddialarını reddediyor ve Tibet'in Çin'in 1950'deki işgalinden önce bağımsız bir devlet olduğunu savunuyor. Tibetliler ayrıca o dönemde feodal statüde çalışmaları istenen köylülerin, hatırı sayılır özgürlüklerinin olduğu ve köle olmadıklarını düşünüyor.

Dışişleri Sözcüsü Qin, Obama'nın Dalay Lama'nın uluslararası alanda anavatanı bölmeyi amaçlayan ve Tibet'in bağımsızlığını sağlama girişimlerine karşı Çin'in tutumunu anlaması gerektiğini de dile getirdi.

(CİHAN)