İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Suriye ile ön koşulsuz görüşmelere açık olduklarını söylediği bildirildi.

İsrail Kabine Sekreteri Zvi Hauser, İsrail Radyosu'na yaptığı açıklamada, "Başbakan, iki tarafın da ön koşul koymaması şartıyla her yerde ve her zaman derhal görüşmelere başlamaya istekli olduğunu söyledi" dedi. Hauser, "Başbakan göreve geldiğinden bu yana geçen birkaç ay içinde görüşmelerden yana olma şeklinde istikrarlı bir çizgiyi koruyor. İsrail ön koşullar koymayacak. İsrail barış elini uzatıyor" diye konuştu.

Netanyahu'nun Paris ziyaretine eşlik eden İsrailli bir yetkili de, Netanyahu'nun görüşmelerinde Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'ye, Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad'la görüşmeye hazır olduğunu söylediğini belirtti.

Yetkili, "Sarkozy Suriye konusunu gündeme getirdi ve Netanyahu da hiçbir ön koşul olmaması koşuluyla Esad'la her yerde ve her zaman görüşmeye hazır olduğunu söyleyerek yanıt verdi" dedi.

Netanyahu dün Paris'te Sarkozy ile görüşmüştü.

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak da dün Tel Aviv'de yaptığı bir konuşmada, "Her zaman kendi çıkarlarımızı ve güvenliğimizi korumalıyız, ama Şam'dan gelen barış arzusu sinyallerini de inkar etmemek lazım" demişti.

Suriye Cumhurbaşkanı Esad'ın da bugün iki günlük bir ziyaret için Paris'e gitmesi bekleniyor.

Brezilya'yı ziyaret eden İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres de, Salı günü yaptığı bir konuşmada, "Cumhurbaşkanı Beşşar Esad'a çağrıda bulunuyorum: Gelin, doğrudan derhal, aracılar olmadan, koşulsuz ve gecikmeden görüşmeleri başlatalım" demişti.

AA