Türkiye'nin yeni Tel Aviv Büyükelçisi Oğuz Çelikkol, önümüzdeki günlerde iki ülke arasındaki karma ekonomik komisyon toplantıları için Türkiye'ye gidecek olan İsrail Sanayi, Ticaret ve Çalışma Bakanı Binyamin Ben-Eliezer'e nezaket ziyaretinde bulundu. Ben Eliezer, görüşmede Türkiye'yi, İsrail ile Suriye arasında arabuluculuk yapmaya çağırdı.


Edinilen bilgiye göre, basına kapalı yapılan görüşmede Ben Eliezer, İsrail'in bölgedeki uluslarla ilişkilerinde Türkiye'nin önemli bir role sahip olduğunu belirtip, Türkiye'nin İsrail ile Suriye ve İsrail'le Filistinliler arasındaki ilişkilerinde aracılık yapması gerektiğinin altını çizdi ve böylece, İsrail'in de barış sürecini başlatabileceğini vurguladı.

Ben-Eliezer, iki ülke arasındaki derin bir dostluğa dayanan bağların, iki ülke stratejik ortaklığının da temeli olduğunu ifade edip, ilişkilerde yaşanan iniş-çıkışlara rağmen, kendisinin bu bağlara büyük inanç bağladığını kaydetti.

İsrail Sanayi, Ticaret ve Çalışma Bakanı Ben-Eliezer, bu ayın 23'ünde, beraberinde bir grup işadamı ile birlikte, iki ülke arasındaki karma ekonomik komisyon toplantıları için Türkiye'ye gidecek.

Karma komisyon toplantılarının Türkiye tarafının başkanlığını ise Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül yürütüyor.

Ben Eliezer, Türkiye ziyareti sırasında hem Ankara ve hem de İstanbul'da temaslarda bulunacak. İsrailli bakan, ziyaretinin iki ülke arasındaki siyasi ve diplomatik ilişkiler yanı sıra, karşılıklı ekonomik ve ticari bağların gelişmesine de vesile olacağı ümidini dile getirdi.

Fotoğraf: AA