ABD'de, finans sektöründe reform çabaları kapsamında, tüketicileri korumak, bankaları kontrol altına almak ve zor durumdaki kuruluşların faaliyetlerini sonlandırmak için üç yeni federal kurum kurulacak. Senato Bankacılık Komitesi Başkanı Christopher Dodd'un hazırladığı 1136 sayfalı yasa tasarısıyla, üç yeni federal kurumun kurulması, tezgahüstü türev ürünlerin düzenlenmesi ve hedge fonlar, kredi derecelendirme kuruluşları ve yönetici ücretleri konusunda sert önlemler alınması amaçlanıyor.

Dodd, yasa tasarısıyla, bankaların düzenlenmesiyle ilgili mevcut iki kuruluşu kapatarak ve ABD Merkez Bankası (Fed) dahil iki kuruluşun banka denetleme görevlerine son vererek, bankacılığın düzenlenmesi konusunda tek bir kuruluş kurulmasına çalışıyor.

Demokrat Partili Dodd, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ''Finansal kriz, finansal düzenleme yapımızın ekonomik güvenliğimize yönelik tehditleri önleyemediğini ortaya çıkardı.

Bu öneri, finansal kuruluşların daha şeffaf, daha sorumlu ve daha hesap verebilir yapmak için yeni bir yapı oluşturacak'' dedi.

TASARIDA NELER VAR

Dodd'un hazırladığı yasa tasarısına göre, tüketicileri korumak için tutsat (mortgage) kredilerini, kredi kartlarını ve diğer finansal ürünleri düzenlemek amacıyla Tüketiciyi Finansal Koruma Kurumu (CFPA) kurulması planlanıyor.

Yasa tasarısıyla, bankaların federal denetimini sağlamlaştırmak için yeni kurulacak Finansal Kuruluşları Düzenleme İdaresi (FIRA), bankaları düzenleme görevini yürüten Para Murakıplar Bürosu (OCC) ve tasarruf kurumlarını denetleyen ''Office of Thrift Supervision''ın (OTS) yerini alacak, Federal Mevduat Sigorta Fonu (FDIC) ve ABD Merkez Bankası (Fed) doğrudan bankaları denetleme rollerini kaybedecek.

Yeni oluşturulacak Finansal İstikrar Kurumu (AFS), ekonomiyi tehdit etmesi halinde karmaşık finans şirketlerin faaliyetlerine son verecek ve yeni kuralları uygulamaktan sorumlu olacak.

Tezgahüstü türev ürünlerin, hedge fonların ve diğer özel sermaye araçlarının düzenlenmesi hedeflenen yasa tasarısıyla, kredi derecelendirme kuruluşları konusunda yeni kurallar getiriliyor, ayrıca sigorta sektörünü izlemek için ilk kez Ulusal Sigorta Bürosu kurulması öngörülüyor.

Fed'in bankaları düzenlemesini ''berbat bir hata'' olarak değerlendiren Dodd, ''yasa tasarısının temel olarak Fed'i cezalandırmak yerine Fed'in rolünü ve bağımsızlığını artırmak için tasarlandığını'' ifade etti.

TASARIYA TEPKİLER

Dodd'un tasarısı, tüketiciyi savunanlar ve Senatör Mark Varner gibi Demokratlar'dan destek alırken, tasarıyı eleştirenler de oldu.

Gelecekte hükümetlerin büyük bankaların kurtarılmasını önlemek için gerekli adımların atılması gerektiğini belirten Warner, ''Adamsendeciliğin faturasını ödeyen Amerikalı vergi mükellefleri bir daha hiç bir zaman 'iflas için çok büyük' lafını duymamalı'' dedi.

Amerika Bankacılar Birliği Başkanı Edward Yingling ise, ''tasarının düzenleyiciler arasında çatışmalara yol açacağını ve finansal krizin çıkmasıyla ilgisi olmayan bankaların üzerine yeni düzenleyici sorumluluklar yükleneceğini'' söyledi.

Cumhuriyetçiler ve finans sektörü yetkilileri, yeni bürokrasi yaratmanın bankaların iş yapmasını daha da güçleştireceğini ve kredinin kullanılabilirliğini sınırlandıracağını belirttiler.

Senato Bankacılık Komitesi'nin gelecek hafta yasa tasarısını görüşmesi ve Aralık ayı başında oya sunması bekleniyor.

AA