Kıbrıs Rum yönetimi Dışişleri Bakanı Markos Kipriyanu, "Rum kesiminin, Türkiye'nin AB perspektifini desteklediğini ve müzakerelerin kesilmesinden yana olmadığını" söyledi. Atina'yı ziyaret eden Kipriyanu, Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Dimitris Druças ile görüşmesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, "Kıbrıs sorununun çözümünde Türkiye'nin önemli rol oynayabileceğini" belirtti.

"Aralık ayında Türkiye'nin AB sürecinin değerlendirilmesinin, Kıbrıs'ta toplumlar arasında sürdürülen müzakereleri etkileyemeyeceğine inandığını" ifade eden Kipriyanu, "Biz Avrupalı bir Türkiye arzu ediyoruz. Ancak, açık çek vermiyoruz. Kıbrıs sorununa çözüm arayışlarında bunaltıcı zaman dilimlerinden ve hakemliklerden kaçınılması gerekir. Çünkü bunlar 2004'te başarısızlığa yol açtı. Türkiye bu konuda önemli rol oynayabilir" diye konuştu.

Druças da açıklamasında, Kipriyanu ile görüşmesinde "Aralık Zirvesi öncesinde Türkiye'nin AB perspektifinin değerlendirildiğini" söyledi.
Aralık ayında Atina'nın, Türkiye'nin AB sürecini "milli çıkarlarını ve AB çıkarlarını göz önüne alarak değerlendireceğini" belirten Druças, "Türkiye'nin, AB'ye karşı üstlendiği iyi komşuluk, insan hakları, azınlık hakları, toprak bütünlüğü, din özgürlüğü ile Ankara Protokolünün uygulanması ve Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti ile ilişkilerinin normalleşmesi konularındaki koşulları yerine getirmesi gerekir" diye konuştu.

Bir günlük çalışma ziyareti için Atina'ya gelen Kipriyanu, Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas, Başbakan ve Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, Parlamento Başkanı Filippos Peçalnikos ve ana muhalefet lideri Kostas Karamanlis ile de biraraya geldi.

AA