İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Washington'daki temaslarını değerlendiren İsrail basını, gergin geçen görüşmelerin Beyaz Saray'ı hayal kırıklığına uğrattığını öne sürdü, Netanyahu ise görüşmeyi "çok önemli" olarak niteledi, gerginlik olduğu iddialarını yalanladı. Haaretz gazetesi, ABD'de yayımlanan Wall Street Journal gazetesinin bu konudaki haberini manşetlerine taşıdı. Wall Street Journal, Amerikalı yetkililerin, "Beyaz Saray'ın, Netanyahu'nun Washington'da yaptığı görüşmeden duyduğu hayal kırıklığını dile getirdiğini" bildirdi. Buna neden olarak da Beyaz Saray'ın umduğu, Batı Şeria'daki Yahudi yerleşimlerinin kısıtlanması ile ilgili olarak Netanyahu'nun somut bir plan sunmaması gösterildi.

Amerikalı bir yetkili, gazeteye, Başbakan Netanyahu'nun barış sürecini ileriye götürecek bir şeyler getirebileceği kanısında olduklarını belirterek, "Ama o bunu cebinde tutmayı tercih etti" dedi.

Haaretz, Obama ve Netanyahu'nun ortak görüntü vermeden, 1 saat 40 dakika görüştüklerini de kaydetti.

Netanyahu, Obama ile bir araya gelmeden önce Yahudi Federasyonlar? Kongresinde konuşmuş ve Filistinlilere müzakerelerin ön ko?şulsuz olarak canland?ırılmas?ı çağrısını yineleyerek, in?şaatların durdurulması konusuna değinmemişti.

Yan yana iki devletli çözüm konusuna bağlı olduklarını ifade eden Netanyahu, Filistinli mültecilerin İsrail'deki evlerine dönme hayalinden vazgeçmesi gerektiğini kaydetmişti.

Yedioth Ahranot gazetesiyse, "Beyaz Saray'da gergin görüşmeler" başlığıyla verdiği haberde, Obama'nın Netanyahu'dan Washington'daki bağlantıları aracılığıyla Beyaz Saray'a baskı yapmamasını istediğini belirtti.

Netanyahu ise Obama ile görüşmesine ilişkin değerlendirmelerde bulunurken, görüşmelerde gerginlik çıktığına ilişkin söylentileri yalanladı. Görüşmenin olumlu ve dostane bir ortamda yapıldığını söyleyen Netanyahu, ziyaretin öneminin daha sonra anlaşılacağını ifade ederek, İsrail'in güvenliği ve barış sürecinin ileriye götürülmesiyle ilgili konuların ele alındığını kaydetti.

Netanyahu, Washington'daki temaslarını tamamlayıp, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile görüşmek üzere bugün Paris'e vardı.

AA