AB devlet ve hükümet başkanları, yeni AB anayasası Lizbon Anlaşması'nda getirilen daimi AB Konseyi Başkanlığı ve AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilciliği (Dışişleri Bakanı) koltuklarına atanacak isimleri, 19 Kasımdaki olağanüstü zirvede belirleyecek. AB liderlerinin zirvede ilk AB Başkanı olarak uzlaşmacı kişiliğiyle öne çıkan Hristiyan Demokrat Belçika Başbakanı Herman Van Rompuy ve ilk AB Dışişleri Bakanı olarak eski İtalya Başbakanı ve Dışişleri Bakanı olan sosyalist Massimo D'Alema'yı görevlendirmeleri bekleniyor.
Belçika başbakanlığında birinci yılını doldurmayan Van Rompuy'un AB içinde henüz düşman kazanmamış olması şansını artırırken, İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband'ın adaylığının hem kendisi hem hükümeti tarafından ısrarla yalanlanması nedeniyle AB Dışişleri Bakanı olarak D'Alema'nın adı öne çıkıyor.

AB içinde şans verilen diğer başkan adayları arasında Hollanda Başbakanı Jan Peter Balkenende ve Lüksemburg Başbakanı Jean-Claude Juncker ile diğer muhtemel AB Dışişleri Bakanı adayları arasında Miliband ve İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt bulunuyor.

AB Dönem Başkanı İsveç'ten kaynaklar, üye ülkeler arasında son bir haftada yoğunlaşan fikir teatisinin ardından AB Başkanı ve Dışişleri Bakanı aday listelerinin oldukça daralsa da henüz hiçbir ismin tüm ülkelerin desteğini alamadığını belirtiyor.

AA