Fransa’nın AB İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Pierre Lellouche, Kıbrıs’ın hala bölünmüş olmasının “absürt” bir durum olduğunu belirterek, “AB üyesi bir ülke, aday bir ülke tarafından işgal ediliyor! Harekete geçilmeli” dedi. Kıbrıs’ta tek garantörün AB olması gerektiğini savunan Lellouche, “Doğu’da AB, Balkanlar’ın ötesine gitmeyecek. Başka anlaşmalar olacak alma katılımlar değil” şeklinde konuştu.

Fransa’nın AB İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Pierre Lellouche, Kıbrıs’ın hala bölünmüş olmasının “absürt” bir durum olduğunu belirterek, “AB üyesi bir ülke, aday bir ülke tarafından işgal ediliyor! Harekete geçilmeli” dedi. Kıbrıs’ta tek garantörün, AB olması gerektiğini savunan Lellouche, “Doğu’da AB, Balkanlar’ın ötesine gitmeyecek. Başka anlaşmalar olacak alma katılımlar değil” dedi.

Pierre Lellouche, Le Monde gazetesi ile yaptığı söyleşide Berlin duvarının yıkılmasının 20. yıldönümü kutlanırken Kıbrıs adasındaki duvarın 35 yıl sonra hala durmasını ve AB’nin bu sorunu çözememesini eleştirirken “Absürt bir durum. AB üyesi bir ülke, aday bir ülke tarafından işgal ediliyor! Harekete geçilmeli” ifadesini kullandı.

Kıbrıs sorununun çözümü için zaman uygun olduğunu da söyleyen Lellouche, Türkiye’nin limanlarını Rumlara açmasına ilişkin Ankara Protokolü’nün, Aralık ayında Avrupa Konseyi tarafından inceleneceğine dikkat çekerken Türkiye ve Yunanistan’ın çözüm konusunda istekli olduğunu da belirtti. Lellouche, şunları söyledi:

“Kıbrıs’ta Yunanistan, Türkiye ve İngiltere’ye müdahale hakkını veren, 19. yüzyıldan miras kalan garanti sistemine son verilmesi kaçınılmaz gibi geliyor bana. Kıbrıs’ta tek garantör Avrupa Birliği olmalıdır.”

Pierre Lellouche, AB’nin sınırlarının nerede sona ermesi gerektiğine ilişkin bir soruyu yanıtlarken de “Soğuk savaşı sonrası genişlemeler esas itibariyle tamamlandı. Doğu’da AB, Balkanlar’ın ötesine gitmeyecek. Başka anlaşmalar olacak alma katılımlar değil.”

(ANKA)