TBMM Başkanı Şahin’in, İsrail Parlamentosu (Knesset) Başkanı Rivlin’in kutlama mesajına gönderdiği cevabi mesaj, içeriği yönünde İsrail’de memnuniyet yaratmakla birlikte mesajta Knesset adresi olarak Kudüs yerine Tel Aviv gösterilmesinin, “İsrai’in başkentinin meşruluğunun reddedildiği" gerekçesiyle tepkiye yol açtığı bildirildi. Türkiye ile İsrail arasındaki gerginlikler sürerken TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin’in, İsrail Parlamentosu (Knesset) Başkanı Reuven Rivlin’in kutlama mesajına gönderdiği cevabı mesaj, içeriği yönünde İsrail’de memnuniyet yarattığı ancak mesajda Knesset adresi olarak Kudüs yerine Tel Aviv gösterilmesinin, "İsrail'in başkentinin meşruluğunun reddedildiği" gerekçesiyle tepkiye yol açtığı bildirildi.

Jerusalem Post gazetesine göre, Mehmet Ali Şahin, TBMM Başkanı olarak seçilmesi dolayısıyla kendisine bir kutlama mesajını gönderen Knesset Başkanı Rivlin’e Türkçe cevabi mesaj gönderdi. Haberde mesajın içerinin İsrail’de olumlu karşılandığı belirtilirken, “Mesajta tüm doğru mesajların verildiği gibi görünüyordu” denildi.

Bu çerçevede haberde Şahin’in, mesajında iki ülke arasındaki ilişkilerde son dönemde yaşanan zorluklara rağmen başkanlık döneminde iki ülke parlamentolar arasındaki “dostane ilişki ve işbirliğinin artmasını ve gelişmesini sağlamaya yönelik çabaların süreceğini” vurguladığına dikkat çekildi. Haberde şöyle denildi:

“Ancak Rivlin, sayfanın altı kısmını, Şahin’in imzasının altında yazılan resmi adresi okuduğunda tamamen farklı bir mesaj aldı. Adres, ‘Reuven Rivlin, İsrail Parlamentosu Başkanı, Tel Aviv’ olarak yazılmıştı.”

Bunun üzerine "duyulan tepki”nin, Knesset Başkanlığınca resmi bir mesajla iletildiği belirtilen habere göre, mesajta, “Kudüs’e saygımız büyük ve Knesset binasının orada bulunması, saygımızı daha da artıyor. Ve Ankara’nın bunu çok iyi anladığı konusunda hiç kuşkumuz yok” ifadelerine yer verildi.

(ANKA)