Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 71.yıl dönümünde ABD'nin başkenti Washington'da da anıldı.

Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği'nde anma töreni düzenlenirken, Georgetown Üniversitesi'nde de Atatürk konulu bir konferans verildi.

ABD'de yaşayan bilim adamı, yazar ve ressam Prof.Dr. Bülent Atalay, Amerika Atatürk Toplumu tarafından düzenlenen konferansta, ailesinin Atatürk ile olan özel bir anısını anlattı.

Dedesi İsmail Hakkı'nın, Atatürk'ün çocukluk arkadaşı olduğunu ve Atatürk ile Gelibolu'da yan yana savaştığını söyleyen Atalay, babası Kemal Atalay'ın da genç bir askerken, Ankara'nın ünlü bir doktorunun kızına aşık olduğunu, ancak kızını bir askerle evlendirmek istemeyen müstakbel kayınpederini ikna edemediğini belirtti. Babasının, Muhafız Alayı'nda görevliyken bir baloda Atatürk ile sohbet etme imkanı bulduğunu, ancak mütevaziliğinden dolayı Atatürk'e, dedesinin onun çocukluk arkadaşı olduğundan bahsetmediğini ifade eden Atalay, sohbet sırasında Atatürk'ün, Kemal'in aşk hikayesini öğrenmesinden bir müddet sonra, ona dönerek, "Hadi kalkın Kemal Bey, doktoru ziyarete gidiyoruz" dediğini, karşısında Atatürk'ü gören müstakbel kayınpederin de böylece kızının evlenmesine ikna olduğunu kaydetti.

Konuşmasında, 2002 yılında Prof.Dr. Arnold Ludwig'in yazdığı "Dağların Kralı" adlı kitaptan da bahseden Atalay, ABD'nin en meşhur psikologlarından biri olan Ludwig'in, 18 yıllık çalışmasının sonucunda hazırladığı kitabında, 20. yüzyılın liderlerini karşılaştırdığını ve çeşitli özelliklerine göre karnelerini çıkardığını belirtti.

Atalay, karnede Mustafa Kemal Atatürk'ün 377 lider arasında birinci sırada yer aldığını, O'nu Franklin Roosevelt, Mao Zedung, Stalin gibi isimlerin takip ettiğini bildirdi.

-BÜLENT ATALAY KİMDİR?-

Üniversite öğrenimini ve lisans üstü çalışmalarını Georgetown, Berkeley, Princeton ile Oxford üniversitelerinde tamamlayan Atalay, Mary Washington Üniversitesi'nde fizik profesörü, Virginia Üniversitesi'nde yarı zamanlı öğretim üyesi olarak çalışıyor. Atalay, Princeton'da bulunan Institute for Advance Study'nin de üyesi. Resim çalışmaları Buckingham Sarayı, Beyaz Saray ve Smithsonian Enstitüsü'nde sergilenen Atalay'ın taş baskı eserleri de bulunuyor.

Atalay'ın, "Matematik ve Mona Lisa: Leonardo da Vinci'nin Sanatı ve Bilimi" adlı kitabı, ABD'de büyük ilgi uyandırmış, kısa sürede 7 baskı yaparak, 150 binlik satış rakamına ulaşmıştı.


-ATAA BAŞKANI EVİNÇ'İN MESAJI-

Öte yandan Türk Amerikan Dernekleri Asamblesi (ATAA) Başkanı Güney Evinç, Atatürk'ün ebediyete intikalinin 71. yıl dönümü dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı.

Dünyanın en büyük liderlerinden Atatürk'ü saygıyla andıklarını belirten Evinç, açıklamasında şunları kaydetti:

"Atatürk, Birinci Dünya Savaşı'nın ardından Türkiye'yi işgalci güçlerin elinden kurtarıp bağımsız Türkiye Cumhuriyeti'ni kurduktan sonra, Türkiye'yi ve Türk halkını çağdaş ülkeler seviyesine ulaştıran kültürel, sosyal, politik ve ekonomik bir dizi devrim gerçekleştirmiştir. Önsezili olması, geleceği görebilmesi ve sorunların üstesinden gelebilme yeteneği sayesinde Atatürk, bir ulusun çaresizliğini umuda ve güvene dönüştürmeyi başarmış ve rüyalarının da ötesinde bir gerçeği yavaş yavaş biçimlendirmiştir.

Son dileği; hem ülkenin ve yurttaşlarının gelişmesine hem de insanlık ve dünya barışına katkıda bulunmak amacıyla Türk halkının sorumluluk üstlenmesi ve daima gerçeklerin, mantık ve sağduyunun ışığında kendine güvenle ilerlemesi olmuştur."

AA

Fotoğraf: AA