Fort Hood Askeri Üssü'nde 13 ABD askerini öldüren Müslüman subay, ABD'deki Müslüman toplumunu harekete geçirdi. Kuzey Amerika İslam toplumu, öldürülen askerlerin ailelerine yardım amacıyla internet üzerinden bir bağış kampanyası başlattı. Kampanya ile milyonlarca dolar toplanacağı umut ediliyor. Elde edilen gelir de, Nidal Malik Hasan'ın silahından çıkan kurşunlarla yaşamını yitiren 13 askerin ailelerine bırakılacak.

Plainfield, Indiana'da başlatılan kamyanya ile İslam toplumu, ABD içinde kendilerine yönelik oluşabilecek ters tepki ve girişimlerin önünü kesmeyi amaçlıyor.

Sözkonusu kampanyayı başlatan organizasyon, bir Müslümanın kitlesel bir trajediye dahil olduğu hallerde, Müslüman topluma yönelik büyük bir öfkenin oluştuğunu, ancak tek bir kişinin tüm dinin ideallerini temsil etmediğini Amerikalıların bilmesini istediklerini belirtiyor.

Kuzey Amerika İslam Toplumu Başkanı Louay Safi, "Geçmişte bu tür olaylar olduğunda da her zaman toplumumuz suçlandı." diyerek gelecek tepkilere dikkat çekti.

Müslüman toplumunun, bu tür bir şiddeti desteklemediğini göstermek için kurum, kurbanların aileleri için bir yardım kampanyası başlattı. Grup, benzer bir kampanyayı Katrina kasırgası kurbanları için de yürütmüştü.

İslam Merkezi, ülke genelindeki camilere bağışta bulunmaları için telkinde bulunurken, fona katkıda bulunmak için Müslüman olma zorunluluğu bulunmuyor.

Kampanya sonucunda milyon dolarlar toplanması umut ediliyor.

Turkishny.com / Gülten Sarı