12 yaşındaki Suzannah Pabla'nın tek suçu, büyüdüğü toplumun geleneklerine uymak ve burnuna hızma takmak oldu. Okul yönetimi, kızı okuldan uzaklaştırdı...

Suzannah Pabla aslen bir Hintli. Ve onun ülkesinin, ailesinin gelenekleri arasında buruna hızma takmak üst sıralarda. Fakat, Pabla'nın bu masum girişimi okulunun 'kıyafet kuralları'na takıldı ve kız okuldan uzaklaştırıldı.

Pabla'nın ailesi, sembolik bir anlam taşıyan hızmanın, çeşitli ırk ve ulustan insanların kaynaştığı, erime potası olan ABD'de nasıl olup da böylesi büyük bir soruna dönüştüğünü bir türlü anlayamıyor.

Suzannah, geçen ay Bountiful, Utah'taki okulundan hızması nedeniyle uzaklaştırıldı. Fakat okul yetkilileri, hızmanın dini bir uygulama değil, geleneksel bir anlam taşıdığına hükmetti ve Suzannah'nın okula dönebileceğine karar verdi.

Bountiful'da doğam ve ABD vatandaşı olan Suzannah, Hindistan'daki ailesine kendisini daha yakın hissetmek için böyle bir şey yaptığını söylüyor. Babası ise Hindistan doğumlu ve Sih dininin bir mensubu.

"I wanted to feel more closer to my family in India because I really love my family," said Suzannah, who was born in Bountiful. Her father was born in India as a member of the Sikh religion.

Anne Shirley Pabla, "Kızıma kültürel mirasını kucaklayacağı için hızma izni vermiştik. Bunun böylesi büyük bir mesele haline geleceğini bilemezdik," diye konuştu.

Lehigh Üniversitesi'nde İngilizce profesörü olarak çalışan baba Amardeep Singh ise, kızına bunun yapılmaması gerektiğini belirtiyor.

Singh, "Pek çok Hintli için burun hızması kültürel bir unsur. Kızımın kültürünü ifade etme hakkı, dini kimliğini ifade etme hakkı kadar önemli." dedi.

Signh, insanların kendisine sık sık neden türban taktıklarını sorduğunu, kimi zaman açıklamanın bir yük haline dönüştüğünü söylüyor. Pek çok kişinin türbanı nedeniyle kendisini yabancı, göçmen sandığını söyleyen Signh, "Bir çocuk göçmen olarak, çoğu zaman tam bir Amerikalı gibi hissetmiyorsunuz. Amerikan kimliğinin özüne yabancı olduğunuz algısı nedeniyle, kendi ülkenizde bile bir yabancı gibi hissedebilirsiniz," sözleriyle yaşadığı sıkıntıya dikkat çekiyor.

ABD'de 2.6 milyon Hint asıllı göçmen yaşıyor. 1965'te göç için Avrupa vatandaşlarına öncelik veren düzenleme iptal edildikten sonra çok sayıda Hintli, ABD'ye göç etti.

Turkishny.com / Gülten Sarı