Devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 71. yılında yurt genelinde, KKTC ile dış temsilciliklerde tören ve etkinliklerle anılıyor. Gül, başkanlığındaki devlet erkanı Anıtkabir'deydi, yürekler Dolmabahçe'de...

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 71. yılında Anıtkabir'de düzenlenen devlet töreni ile anıldı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığındaki devlet erkanı mozoleye çelenk koyarak, Atatürk'ün manevi huzurunda 2 dakika saygı duruşunda bulundu.

Anıtkabir'deki tören, saat 08.55'de devlet erkanının Aslanlı Yol'da yürüyüşü ile başladı.

Cumhurbaşkanı Gül başkanlığındaki kortejde, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Danıştay Başkanı Mustafa Birden, Bakanlar Kurulu üyeleri, kuvvet komutanları, YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek,  Ankara Valisi Kemal Önal, Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal, siyasi partilerin temsilcileri, bürokratlar ve diğer devlet erkanı yer aldı.

Abdullah Gül, üzerinde ''Cumhurbaşkanı'' yazan kırmızı-beyaz karanfillerden oluşan çelengi mozoleye koydu. Atatürk'ün 71 yıl önce ebediyete intikal ettiği saat olan 09.05'de ''ti'' sesi ve sirenler eşliğinde 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Bu sırada gönderdeki Türk bayrağı da yarıya indirildi.

Cumhurbaşkanı Gül ve protokolde yer alan devlet erkanı daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti. Gül, burada Anıtkabir Özel Defterine şunları yazdı:

''Büyük Atatürk, ebediyete intikalinizin 71. yıldönümünde sizi saygı ve rahmetle anıyoruz.

86. kuruluş yıldönümünü coşkuyla kutladığımız cumhuriyetimiz, gelişmeye açık, dinamik yapısıyla her zamankinden daha güçlü bir konuma ulaşmıştır.

Bugün uluslararası alanda ağırlığı sürekli artan, bütün dünya tarafından ilgiyle izlenen istikrar ve refah içerisinde ilerlemesini sürdüren bir ülke olmanın gururunu hep birlikte yaşıyoruz.

Modern, demokratik, müreffeh ve hür bir ülke olarak geleceğe umutla bakan Türkiye, yoluna emin adımlarla devam etmektedir.

Milletimiz, cumhuriyetimizi nitelikleriyle ilelebet yaşatmak ve muasır medeniyet seviyesinin üstüne taşımak konusunda üstün bir gayretin içindedir.

Milletçe birlik ve beraberlik içine elde ettiğimiz başarılar, ülkemizin yolunun açık olduğunun en somut göstergesidir. Türk milleti olarak size sevgilerimizi ve şükranlarımızı sunuyoruz.

Ruhunuz şad olsun.''

BAYRAKLAR YARIYA İNDİRİLDİ

Devlet töreninin ardından, askeri ve sivil erkan ile öğrenciler Atatürk'ün mozolesinin önünden saygı geçişi yaptı.

Bayraklar, Büyük Önder Atatürk'ün 71 yıl önce ebediyete intikal ettiği saat 09.05'den itibaren güneşin batışına kadar yarıya indirildi. Sivil Savunma Müdürlüğüne ait sirenler saat 09.05'de 2 dakika süreyle çaldı.

Bu sırada trafikteki araçlar durarak kornalarını çalarken vatandaşlar da saygı duruşunda bulundu.

Tüm resmi ve özel okullarda da anma programları gerçekleştirildi.

ANITKABİR

İnter Flora Çiçekçileri Derneği ve Ankara Çiçekçiler Odası katkısıyla Anıtkabir, Türkiye'nin dört bir yanından getirilen 40 bin dal çiçek, bin 500 bitkiyle donatıldı.

Ankara'ya gelen 200 çiçekçi, Anıtkabir merdivenlerine kırmızı ve beyaz karanfillerden oluşan dev bir Türk bayrağı ve Atatürk panosu hazırladı.

Aslanlı Yol ve bayrak gönderi de süslenirken, Anıtkabir içindeki mozole ve kolonlar da çiçek ve bitkilerle donatıldı.

Anma törenine, ''Dersimiz Atatürk'' adlı filmin kadrosu da katıldı. Vatandaşlar, törene katılan askerleri, ''En büyük asker bizim asker''  tezahüratları ile alkışladı.

ON BİNLERCE KİŞİ ANITKABİR'E KOŞTU

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikalinin 71. yılında, on binlerce kişi, Büyük Kurtarıcı'ya bağlılıklarını bildirmek için Anıtkabir'e koştu.

10 Kasım dolayısıyla sabah saatlerinde düzenlenen devlet töreninin ardından Anıtkabir, halkın ziyaretine açıldı.

Ülkenin dört bir yanından çocuğu, yaşlısı, genci, her yaştan on binlerce kişi, yakalarında ve ellerinde taşıdıkları Atatürk resimleri ve Türk bayraklarıyla Anıtkabir'e akın etti.

Mozoleye kırmızı ve beyaz karanfiller başta olmak üzere rengarenk çiçekler ve Türk bayrakları bırakan, alınlarında ''Ata'm İzindeyiz'' yazılı bantlar bulunan ziyaretçilerden bazıları göz yaşlarını tutamazken, bazıları dua etti.

Bazı gruplar da Büyük Kurtarıcı'ya bağlılıklarını Anıtkabir'e dev Türk bayraklarıyla gelerek gösterdiler.

Bir grup öğrenci Anıtkabir'in merdivenlerinde ''Geçliğin Atatürk'e Cevabı''nı okuyarak en büyük mirası Cumhuriyet'i sonsuza dek koruyacaklarına dair ant içtiler.

Öğrencilerden bir bölümü de şiirler okuyup Atatürk'e ve laik Cumhuriyet'e bağlılıklarını dile getiren sloganlar attı.

Ziyaretçiler arasında Türk bayrağının yanı sıra, KKTC bayrağı taşıyan bir kişi de dikkat çekti.

Anıtkabir'deki yoğunluk nedeniyle görevliler zaman zaman zor anlar yaşarken, ziyaretçiler Ata'nın mozolesinin bulunduğu bölüme girmek için uzun süre bekledi.

TBMM

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Atatürk, ebediyete intikalinin 71. yılı dolayısıyla TBMM'de de törenle anıldı.

TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, saat 09.05'de Meclis'teki Atatürk Anıtı'na, üzerinde ''TBMM Başkanlığı'' yazan kırmızı ve beyaz karanfillerden oluşan çelengi koydu.

Daha sonra, saygı duruşunda bulunulan ve İstiklal Marşı okunan törene, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Abdülkadir Aksu ve Kürşat Tüzmen, CHP Grup Başkanvekilleri Kemal Anadol ve Kemal Kılıçdaroğlu, DTP Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş, milletvekilleri, TBMM Genel Sekreteri Ali Osman Koca, Meclis bürokratları ve çalışanları katıldı.

SELANİK

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 71. yıl dönümünde Selanik'te, doğduğu evde düzenlenen törenle anıldı.

Türkiye'den gelen ziyaretçilerle Batı Trakyalı Türklerin katıldığı törende, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Atatürk ile ilgili konuşmalar yapıldı, şiirler okundu.

Türkiye'nin Selanik Başkonsolosu Hüseyin Özdemir, "Atatürk'ün Türk milletinin bağımsızlığına ve egemenliğine büyük önem verdiğini" vurguladığı konuşmasında, "Büyük Atatürk, ilkeleri, idealleri, başarıları ve kurduğu cumhuriyetle bize ışık tutan, siyasal, toplumsal ve kültürel hayatımızın her alanında gösterdiği hedeflere izinden gittiğimiz yüksek bir şahsiyettir" dedi.

Türkiye'den ve Batı Trakya'dan gelen öğrencilerin şiirler okuduğu törende, Fevziye Mektepleri Ayazoğlu İlköğretim Okulu öğrencileri de marşlar söyledi.

Bu arada Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Süleyman Belen, Heykel Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Ferit Özşen tarafından yapılan bronz Atatürk büstünü, Başkonsolos Özdemir'e teslim etti.

Yoğun yağış altında düzenlenen törene, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Uşak Üniversitesi, Fevziye Mektepleri Ayazağa Işık Okulu, Beşiktaş Koleji, İstanbul Erkek Lisesi, İskeçe Türk Birliği, Lozan Mübadilleri Vakfı, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği, Bursa Osmangazi Belediyesi, İzmir Balkan Göçmenleri Derneği Bornova Şubesi'nden ziyaretçiler de katıldı.

İSTANBUL

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, hayata gözlerini yumduğu Dolmabahçe Sarayı'ndaki odada Atatürk'ün gözlerini yumduğu saat 09.05'te anma töreni düzenlendi.

Törene katılan vatandaşlar saygı duruşunda bulunan askerlere de alkışlayarak moral verdi.

Meclis Başkan Vekili Nevzat Pakdil, Dolmabahçe'deki özel defteri imzaladı.

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumunca düzenlenen ''10 Kasım Atatürk'ü Anma Töreni''ne, Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da katılacak.

BAKÜ

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 71. yılında Türkiye'nin Bakü Büyükelçiliğinde yapılan törenle anıldı.

Törene Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi Hulusi Kılıç, Türk Silahlı Kuvvetler Ataşesi Tuğgeneral Özhan Ayaş ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Atatürk'ün hayata gözlerini yumduğu saat 09.05'te saygı duruşunda bulunuldu ve ardından İstiklal Marşı okundu.

Törenden sonra büyükelçilikte Atatürk'ün fotoğrafları sergilendi.

Ajanslar

Fotoğraflar: AA