Suudi Arabistan'da yayımlanan El Şark El Evsat gazetesi, ABD yönetiminin Asya'da güç kaybettiğini yazdı. Gazetede, ABD'nin Orta Doğu'yla ilgili projelerinin bir işe yaramamasının temel nedeni olarak, İran'ın bölgede bir güç olarak kendisini hissettirmesinden kaynaklandığı öne sürüldü.

Gazetenin yazarlarından Mümin Fendi, makalesinde, "İsrail ile İran birbirinden uzak ülkeler ama Hamas ve Hizbullah İsrail'e çok yakın" ifadesini kullandı.

Makalede, İran'ın ulaşamadığı yerlerde Şii nüfuzunu kullandığını iddia eden Fendi, Şii grupların Gazze, Mısır, Yemen, Suudi Arabistan ve nükleer silah bulunduran tek İslam ülkesi olan Pakistan'ın iç istikrarını tehdit ettiğini yazdı.

Mümin Fendi, "İran'ın ulaşamadığı yerlerde Şii kartını çok iyi kullandığını ve bölgede İran ve İsrail'in huzur bozucu ülkeler olarak görüldüğünü" ifade etti.

"ABD'nin Irak'ta bir bataklığa saplandığını ve artık çıkmasının zor olduğunu" kaydeden Mümin Fendi, şu yorumu yaptı:

"ABD, tekrar bölgede hakim bir güç olmak istiyorsa Şii militanları ve terörizmi ortadan kaldırmalı. Asya'yı üç bölgeye ayırıp Şiileri kontrol altına almalı. Asya'daki ülkeleri tehdit eden dış terörün finans kaynaklarını kurutmalı veya el koymalıdır."

"Amerika kendi iç ve dış politikalarında yenilikler yapmazsa Rusya'nın Afganistan'da aldığı ağır yarayı ABD de Asya'nın birkaç ülkesinden alabilir" ifadesini kullanan Mümin Fendi, Orta Doğu'nun kimyasal tehditlerden arındırılması gerektiğini de belirtti.

AA