Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Apakan, seçimleri geride bırakan Afganistan'ın yeniden, ulusal uzlaşma ve yeniden yapılanma çabalarına odaklanmasının son derece önemli olduğunu ifade etti. Büyükelçi Apakan BM Genel Kurulu'nun Afganistan konulu toplantısında Türkiye'nin konuya ilişkin görüşlerini açıkladı.

Afganistan'ın kritik bir dönemden geçtiğini ve Türkiye'nin Afghanistan'ın geleceği için ümitli olduğunu belirten Apakan, Kabil'de 28 Ekim'de BM'yi hedef alan terör saldırılarının kimseyi yıldırmaması gerektiğini söyledi. Türkiye'nin Kabil'deki terör saldırılarını en güçlü şekilde kınadığını vurgulayan Daimi Temsilci, Afganistan'da BM'nin güçlü bir şekilde var olmaya devam etmesinin çok önemli olduğunu belirtti.

Türkiye'nin Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai'yi yeniden bu göreve seçildiği için kutladığını belirten Apakan, Türkiye'nin Afganistan'daki yeni yönetimin ülkedeki tüm etnik gruplara ulaşmasını dilediğini ve seçimleri geride bırakan Afganistan'ın yeniden, ulusal uzlaşma ve yeniden yapılanma çabalarına odaklanmasının son derece önemli olduğunu kaydetti.

Türkiye'nin Afganistan ile derin tarihi ve kültürel bağlara dayalı ilişkilerinin ''benzersiz'' olduğuna da dikkat çeken Apakan, Türkiye'nin Afganistan'da en kapsamlı insani yardım operasyonunu devam ettirdiğini ve Türkiye'nin 1 Kasım 2009 itibariyle ISAF'ın Kabil'deki komutasını 1 yıllığına devraldığını anımsattı.

Apakan, Türkiye'nin Afganistan'ın uzun dönemde güvenlik, yönetim, hukukun üstünlüğü, insan hakları ile sosyal ve ekonomik kalkınma konularında kapsamlı bir yaklaşıma ihtiyacı olduğuna inandığını belirtti.

Bölgesel işbirliğinin de Afganistan'ın hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmada çok önemli olduğuna dikkat çeken Apakan, Türkiye'nin bu yıl içinde ''3. Türkiye-Afganistan-Pakistan üçlü zirvesine'' ve ''Pakistan'ın Dostları toplantılarına'' ev sahipliği yaptığını anımsattı.

AA