ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, İran'a, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun (UAEK) bu ülkenin elindeki düşük ölçekte zenginleştirilmiş uranyumla ilgili önerisini kabul etmesi çağrısında bulundu. Berlin Duvarı'nın yıkılışının 20. yıl dönümü nedeniyle Almanya'da bulunan Clinton, Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle ile düzenlediği ortak basın toplantısında, İran yönetiminin, nükleer programı konusundaki "yükümlülüklerini yerine getirmemesi" halinde bunun sonuçları olacağını söyledi.

Clinton, UAEK'nin önerisinin, İran için nükleer programı konusunda uluslararası güveni yeniden kazanmaya başlamak için önemli bir fırsat olduğuna inandığını ifade ederken, yükümlülüklerini yerine getirmemesi halinde İran'a karşı atılacak adımların ne olacağı ve ne zaman atılacağını tartışmak için erken olduğunu sözlerine ekledi.

Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle de, bu konuda uluslararası toplumun sabrının "sonsuz" olmadığını belirtti.

UAEK'nin, ABD, Rusya ve Fransa tarafından da kabul edilen önerisi, İran'ın düşük ölçekte zenginleştirdiği uranyumun yüzde 80'ini iade edilmek kaydıyla yüzde 20 oranında zenginleştirmek için Rusya'ya, yakıta dönüştürülmesi için de Fransa'ya gönderilmesini öngörüyor. Ancak Tahran yönetimi bu öneriye sıcak bakmazken, yüzde 20 oranında zenginleştirilmiş uranyumu doğrudan satın almak istediğini belirtiyor.

AA