Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin, bugün, Cumhuriyetin kuruluş idealine uygun olarak özgür ve müreffeh dünyanın güçlü bir ülkesi, bölgesinde ve dünyada barışın öncüsü, medeni milletler camiasının saygın bir üyesi haline geldiğini bildirdi. Erdoğan, Mustafa Kemal Atatürk'ün 71. ölüm yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, ebediyete uğurlandığı günün yıl dönümünde anarken, hep birlikte O'nun fikir ve eserleri üzerinde yeniden düşünülmesi ve O'nun mücadele heyecanının yeniden yaşanılması gerektiğine işaret eden Başbakan Erdoğan, mesajında, ''İstiklal mücadelemizin önderi, büyük devlet adamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk?ün, değerini ve güncelliğini hiçbir zaman kaybetmeyen temel felsefesini doğru ve bir bütün olarak yeniden anlamaya çalışmalıyız'' dedi.

Başbakan Erdoğan, mesajında şunları kaydetti:

''Bugün sarsılmaz bir özgüvenle bir kez daha diyoruz ki Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 'büyük eserim' dediği, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti, O'nun işaret ettiği yolda ilelebet yaşayacaktır.

Bu emanetine bugün de aynı yüksek ruh ve şuurla sahip çıkarak Cumhuriyetimizi daha da yükseklere taşımaya kararlıyız.

O'nun gösterdiği muasır medeniyetleri aşma hedefine ulaşmak, milletimizin her bir ferdine en ileri hayat standartlarını sağlamak için büyük bir seferberlik içindeyiz. Türkiye bugün, Cumhuriyetimizin kuruluş idealine uygun olarak özgür ve müreffeh dünyanın güçlü bir ülkesi, bölgesinde ve dünyada barışın öncüsü, medeni milletler camiasının saygın bir üyesi haline gelmiştir.

İnanıyorum ki milletimiz O'nun eserlerine, Cumhuriyetimizin bütün değer ve kurumlarına geçmişte olduğu gibi bugün de gelecekte de sahip çıkacaktır. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Cumhuriyet değerlerimizi her türlü siyasi ve toplumsal tartışmanın üzerinde tutmaya devam edeceğiz.

Bugün, O'nun gösterdiği çağdaşlaşma hedeflerine her zamankinden daha yakın olduğumuza inanıyor, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü aramızdan ayrılışının 71. yıl dönümünde rahmetle, şükranla anıyorum.''

GÜL: BÜYÜK BİR KOMUTAN OLARAK MİLLETİMİZLE BİRLİKTE İSTİKLAL MÜCADELESİNİ ZAFERE ULAŞTIRAN ATATÜRK, BÜYÜK BİR DEVLET ADAMI VE LİDER OLARAK DA ÜLKE VE DÜNYA ŞARTLARI İSTİKAMETİNDE DOĞRU VE GERÇEKÇİ BİR VİZYON ORTAYA KOYMUŞ, MODERNLEŞME VE DÖNÜŞÜM HAMLELERİNİ CESARETLE GERÇEKLEŞTİRMİŞTİR'

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, büyük bir komutan olarak milletle birlikte istiklal mücadelesini zafere ulaştıran Atatürk'ün, büyük bir devlet adamı ve lider olarak da ülke ve dünya şartları istikametinde doğru ve gerçekçi bir vizyon ortaya koyduğunu, modernleşme ve dönüşüm hamlelerini cesaretle gerçekleştirdiğini bildirdi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Gül, Büyük Önder Atatürk'ün ebediyete intikalinin 71. yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, ebediyete intikalinin 71. yıl dönümünde saygı ve rahmetle anıldığını belirten Gül, milletçe hem Atatürk'ün aziz hatırasının saygıyla yad edildiğini hem de Türkiye Cumhuriyeti'nin gurur verici başarılarıyla iftihar edildiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Gül, mesajında şunları kaydetti:

''Atatürk'ün ileri görüşlülüğü, barışçı kimliği, dünya gerçeklerini iyi bilmesi ve insani değerlere verdiği önem, O'nu dünyanın saygın liderlerinden biri yapmıştır.

Büyük bir komutan olarak milletimizle birlikte istiklal mücadelesini zafere ulaştıran Atatürk, büyük bir devlet adamı ve lider olarak da ülke ve dünya şartları istikametinde doğru ve gerçekçi bir vizyon ortaya koymuş, modernleşme ve dönüşüm hamlelerini cesaretle gerçekleştirmiştir.
Böylelikle, evrensel değerleri benimsemiş, millet egemenliğine dayanan, itibarlı ve güçlü bir devlet, üreten ve geleceğe güvenle bakan bir toplum oluşturulması amaçlanmıştır.

Onun şüphesiz en önemli başarılarından biri de Cumhuriyetimizi dinamik ve yeniliklere uyum gösterecek bir yapıda kurmuş olmasıdır.

Bugün Türkiye, Cumhuriyetimizin kurucularının tasavvur ettiği istikamette gelişmesine kararlılıkla devam etmektedir. Türkiye, 86 yıldır şuurla sürdürülen gayretlerle, muasır medeniyet seviyesine ulaşma yolunda ciddi mesafe katetmiştir. Ülkemiz giderek küresel düzeyde bir cazibe merkezine dönüşmektedir. Geldiğimiz seviyeyi, parlak bir geleceğin habercisi olarak değerlendiriyorum.

Milletimiz, Türkiye Cumhuriyeti'ni ilelebet yaşatma ve yeni başarılarla taçlandırma konusunda kararlıdır. Türkiye'nin, ekonomisiyle, demokrasisiyle, ordusuyla, istikrarını koruyan, uluslararası alanda ağırlığını sürekli artıran güçlü bir ülke olarak yükselmeye devam edeceğine inancım tamdır.''

Cumhurbaşkanı Gül, 14 yıl gibi kısa bir süre sonra 100. kuruluş yıl dönümünü kutlayacak olan Türkiye Cumhuriyeti'nin, bugünkünden daha müreffeh bir ülke haline geleceğine olan inancını da ifade bildirdi.

Gül, ''Bu düşüncelerle, Cumhuriyetimizin kurucusu, büyük komutan, eşsiz devlet adamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, O'nun şahsında dava ve silah arkadaşlarını, istiklal mücadelemizin tüm kahramanlarını bir kez daha sevgi, saygı, rahmet ve şükranla anıyorum'' ifadeleriyle mesajını bitirdi.

AA