Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, İslam Konferansı Teşkilatı 25. Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) toplantısı çerçevesinde, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile yaptığı ikili görüşmede, İran'ın nükleer dosyasıyla ilgili sorunun aşılması yönünde görüş alışverişinde bulunulduğu öğrenildi. Alınan bilgiye göre, Four Seasons Bosphorus Otel'de, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile gerçekleştirdiği görüşmede, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın son ziyaretiyle iki ülke ilişkilerinde kazanılan ivme, İSEDAK çerçevesinde işbirliğinin önemi ve Afganistan sorunu üzerinde durulduğu öğrenildi.

Görüşmede ayrıca, İran'ın nükleer dosyasıyla ilgili olarak sorunun aşılması bakımından ayrıntılı görüş alışverişinde bulunuldu.

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad ile yapılan görüşmede ise Ortadoğu barış süreci, İsrail-Filistin sorunu, Filistinliler arası uzlaşının güçlendirilmesi ve Lübnan'da yeni kurulan hükümetin rolü konuları gündeme geldi.

Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai ile yapılan görüşmede de Karzai'nin seçimden sonra katıldığı ilk uluslararası toplantının Türkiye'de olmasının önemi belirtilirken, Türkiye'nin Afganistan'a desteği, seçim sürecine olan ilgisi ve istikrara katkısına teşekkür edildi.

Türkiye'nin, Afganistan'ın yalnızca güvenliğine değil kalkınmasına, ülkedeki yönetimin ve güvenliğin giderek Afganlaştırılmasına, Afgan halkının diğer alanlarda da kapasitesinin artırılmasına yönelik çalışmalarına duyulan memnuniyet dile getirildi.

Türkiye'nin Pakistan ile yaptığı üçlü süreçten dolayı bölgesel ve siyasal çerçevede yaptığı katkıya da teşekkür edildi.

FİLİSTİN KONUSU

Cumhurbaşkanı Gül'ün Filistin Başbakanı Selam Fayyad ile gerçekleştirdiği görüşmede de Türkiye'nin, Filistin-İsrail itilafının bölgesel bakımdan temel sorun olduğunun bilincinde olduğu, orada barış ve istikrarın bir türlü sağlanamamış olmasından duyulan üzüntünün dile getirildiği öğrenildi.

Gül tarafından, Filistin halkının davasına Türkiye'nin elden geldiği kadar yardımcı olacağı, oradaki anlaşmazlığın giderilmesinin bu konuda en temel unsurlardan biri olduğu vurgulandı.

Fayyad'ın da görüşmede, Türkiye'nin tüm çabalarını çok yakından izlediği, Türkiye'nin sayesinde konunun uluslarası gündemin önemli maddelerinden biri olduğunu dile getirdiği kaydedildi.

Fayyad'ın ayrıca, ABD Başkanı Barack Obama'nın başlattığı sürecin son zamanlarda ivme yitirdiğini belirttiği ve bundan duyulan üzüntüyü ifade ettiği öğrenildi.

ABD'nin İsrail hükümetinden isteklerinin zaman içinde zaafa uğradığını belirten Fayyad'ın, bu sorunun kimi çevrelerce yalnızca Filistin sorunu gibi görüldüğünü, oysa sorunun uluslararası ve bölgesel istikrarı tehdit edecek boyutta olduğu görüşünü ifade ettiği belirtildi.

Gül'ün ise ABD Başkanı Barack Obama'nın başlatığı sürecin bir fırsat olduğunu ve iyi değerlendirilmesi gerektiğini vurguladığı, bu fırsatın kaçırılmaması için hep birlikte çalışılması gerektiğini ifade ettiği öğrenildi.

Ürdün Başbakanı Nader El Dahabi ile yapılan görüşmede de ikili ilişkiler, Ortadoğu barış süreci, Türk işadamlarının bu ülkedeki yatırımları ve iki ülke arasında son noktalara gelen serbest ticaret anlaşması konuları ele alındı.

Ürdün Başbakanı Dahabi'nin, Türkiye'nin Ortadoğu'daki rolünü takdirle karşıladığını ve süremesini beklediklerini ifade ettiği öğrenildi.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiyev ile yapılan görüşmede ise ekonomik ağırlıklı ilişkiler, uçak şirketleri arasındaki işbirliği, yatırımlar ve Kırgızistan'ın turizm alanında geliştirilmesi için işbirliği konuları gündeme geldi.

Cumhurbaşkanı Gül ile Gine-Bissau Cumhurbaşkanı Bacai Sanha arısındaki görüşmede, Türkiye'nin Afrika'ya açılma politikası çerçevesinde TİKA vasıtasıyla Afrika'ya yaptığı yardımların gündeme geldiği ve bunların sürmesinin istendiği dile getirildi.

Fotoğraflar: AA