Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Bosna-Hersek Dışişleri Bakanı Sven Alkalaj ve Sırbistan Dışişleri Bakanı Vuk Jeremiç ile İstanbul'da biraraya geldi. Hilton İstanbul Hotel'de yaklaşık 2 saat süren görüşmenin ardından gazetecilere açıklama yapan Ahmet Davutoğlu, 10 Ekim'de de Sırbistan ve Bosna-Hersek'in dışişleri bakanlarıyla İstanbul'da yine biraraya geldiklerini ve üçlü görüşmelerde bulunduklarını hatırlattı.

Temaslarda bulunmak için her ay biraraya gelmeye karar verdiklerini ifade eden Davutoğlu, ''Bugün de bir akşam yemeğinde buluştuk. Aldığımız birkaç karar var. Onları uygulamak önem arzediyor. Gelecek ay Saraybosna'da, ocak ayında da Belgrad'da biraraya gelmeyi düşünüyoruz. Bu 3 ülke arasındaki ilişkilerin daha da yoğunlaşmasını hedefliyoruz. Balkanlar'da istikrar ve barışın yerleşmesi için, bu tür görüşmelerin faydasına inanıyoruz'' diye konuştu.

Yapılan toplantıda son 1 ay içinde bölgede olan gelişmeleri gözden geçirdiklerini ifade eden Davutoğlu, şunları kaydetti:

''Özellikle 3 ülke bağlamında, 10 Ekim'de yaptığımız toplantının hemen ardından ben Saraybosna'ya bir ziyarette bulundum. Aynı şekilde ondan sonra da Sırbistan Dışişleri Bakanı, Saraybosna'yı ziyaret etti. Bu arada Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Sırbistan ziyareti söz konusu oldu. Geçen ay bizim yaptığımız toplantının hemen ardından, çok yoğun bir trafik yaşandı. Biz, bu görüşmelerin gerek bölgemize istikrar getirmesi noktasında, gerek Sırbistan ve Bosna-Hersek arasındaki ikili ilişkiler ve güven ortamının artırılması noktasında, gerekse Bosna-Hersek'te yürüyen diyalog süreci perspektifinde çok faydalı olduğunu düşünüyoruz. Yine her 3 dışişleri bakanı olarak, Bosna-Hersek'teki reform çalışmalarına her türlü katkıyı vermeye hazırız.''

Sırbistan Dışişleri Bakanı Vuk Jeremiç ise daha önce de Sırbistan ve Bosna-Hersek'i temaslarda bulunması için biraraya getirme girişimlerinde bulunulduğunu, ancak bu son yapılan girişimlerin başarıyla sonuçlandığını bildirdi.

Yapılan bu görüşmelerin yararlı olması için her türlü desteği vereceklerini belirten Jeremiç, çalışmalarından dolayı Türkiye'ye teşekkür etti.

AA

Fotoğraflar: AA