Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye'nin gerçekleştirdiği kararlı reformlar, katılım müzakerelerinde kaydettiği ilerlemeler ve ekonomiden dış politikaya her alanda Avrupa bütünleşmesine yapageldiği katkılarla kendisi ile AB arasına örülmeye çalışılan duvara izin vermeyeceğini bildirdi. Bağış, Berlin Duvarı'nın yıkılışının 20. yıl dönümü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, 9 Mayıs gibi, 9 Kasım tarihinin de Avrupa bütünleşme tarihinin mihenk taşlarından birini oluşturduğunu belirterek, Soğuk Savaş döneminde Batı kampında yer alan ve evrensel değerlerin hakim gelmesi için mücadele eden Türkiye'nin ve dönemin Batı Almanya'sının kalkınmasına katkıda bulunan çalışkan Türk işçisinin de Berlin Duvarı'nın yıkılmasına katkısı olduğunu kaydetti.


Bağış, dost ve müttefik Alman halkını bir kez daha kutlayarak, Berlin Duvarı'nın yıkılışının, Avrupa'da Batı ve Doğu ayrımına son vererek, aynı geçmişi ve değerleri paylaşan ve ortak gelecekte birlikte olmak isteyen halkları birleştirmenin önünü açtığını, 9 Kasım 1989'dan bu yana, eskiden Doğu Bloku üyesi olarak bilinen 10 ülkenin AB üyesi olduğunu ve Avrupa tarihinin hızlandığını bildirdi.

Doğu ile Batı arasındaki ayrımı temsil eden Berlin Duvarı'nın Avrupa tarihinde derin iz bırakan yaralar açtığını belirten Bağış, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Bugün benzer bir duvarın Avrupa'nın Kuzeyi ile Güneyi arasına çekilmesini veya yeni bir Doğu yaratılmasını arzu eden bazı anlayışlar mevcuttur. Türkiye ve Balkan ülkelerine AB üyelik süreçlerinde açık bir perspektif sunmamak, nereden bakıldığına bağlı olarak Avrupa'nın Kuzeyi ile Güneyi ya da Batısı ile Doğusu arasına örülen fikirsel bir duvar olacaktır. Türkiye, tüm katkılarıyla, Avrupa'da bütünleşmeden yana bir politika izlemekte, kıtamızın tüm sorunlarında çözümden yana olma tutumunu sürdürmektedir.

Avrupa'daki son duvarın Kıbrıs'ta olduğunu söyleyenler, yeşil hattı Türkiye'nin çizmediğini, adada iki taraf arasında geçişlerin Kıbrıs Türk tarafının aldığı kararla başlatıldığını, bugüne değin çözüm yönünde atılmış en ileri adım olan Annan planını da yine Türk tarafının desteklediğini hatırlamalıdırlar."

Bakan Bağış, "Türkiye'nin bir yandan Kıbrıs'ta kapsamlı çözüm müzakerelerini desteklemeye devam ederken, diğer yandan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın önderliğinde gerçekleştirdiği kararlı reformlar, katılım müzakerelerinde kaydettiği ilerlemeler ve ekonomiden dış politikaya her alanda Avrupa bütünleşmesine yapageldiği katkılarla kendisi ile AB arasına örülmeye çalışılan duvara izin vermeyeceğini" de kaydetti.

AA