Federal hükümetin göçmenlikle ilgili reform çalışması henüz başlayamadan ICE, yüzbinlerce kişiyi sınırdışı etti bile. Aileleri parçalayan, insanları hiç bilmedikleri topraklara bir uçakla postalayan ICE, ülkedeki en büyük aile parçalayıcı kurum olma yolunda hızlı adımlarla ilerliyor. Pablo Paul Peralta Cruz, ABD-Meksika sınırına bırakılan binlerce kaçak göçmenden biri. O, York County Cezaevi'nde bu sabah sınırdışı edilmek üzere Harrisburg Uluslararası Havalimanı'nda uçağa bindirilecek 107 kişiden biriydi. Cruz, son dönemlerde federal hükümetin yasadışı göçmenleri sınırdışı üssü olan Pennsylvania bölgesinde yakalanmıştı.

37 yaşındaki Cruz, bundan tam 20 yıl önce bir ergenken ABD'ye gelmiş ve o günden bugüne kadar burada yaşamıştı. Şimdi sınır dışı edilirken sahip olduğu tek şey üzerindeki cezaevi kıyafeti.

Benzer şekilde 30 yaşındaki boyacı Danyel Montes de uçakta sınırdışı için yerini alanlardan. O ve kız arkadaşı sahte kimlik bulundurma suçuyla tutuklandı.

Obama'nın geçen yıl, gözaltı sistemini gözden geçireceğini açıklamasından bu yana tam 380 bin kişi gözaltına alındı. Ve geçen yıl ICE, 369 bin 211 kişiyi ülkeden kovdu. 2007'ye oranla yüzde 27'lik bir artış bu.

Bu yıl Ağustos ayına kadar ICE rekor kırdı ve 256 bin 975 kişiyi sınırdışı etti.

Bu rakamların ardında ise parçalanmış hayat hikayeleri gizli. Sınırdışı edilenlerin bir bölümü geri dönüyor. Bir bölümü ise geride ailelerini, çocuklarını, işlerini bırakıyor. Mesela Montes'in de New York'ta bir kızı var. Ve o, Meksika'da nasıl para kazanıp onlara göndereceğini bilmiyor.

Cruz'un da ailesi Los Angeles'ta yaşıyor. Cruz da gittiği yerde yeniden bir hayat kurmak zorunda kalacaklardan.

Obama yönetiminin göçmenlikle ilgili reformu bir an önce hareke geçirmemesi halinde, binlerce kişinin daha parçalanmış aile kurbanı olması bekleniyor.

Turkishny.com / Gülten Sarı