İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Müslüman dünyasının, askıda bulunan Filistin-İsrail barış süreciyle ilgili ABD'nin nasıl adım atacağını izlediğini söyledi.

 

İhsanoğlu, İstanbul'da düzenlenen İslam Konferansı Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Komitesi (İSEDAK) zirvesi öncesi Reuters ajansına verdiği demeçte, Müslüman dünyasının, barış sürecindeki temel sorun noktalarından İsrailli yerleşimciler konusunun nasıl çözüleceğini merak ettiğini belirterek, "ABD Başkanı Obama'nın taahhütlerinin, iyi niyetlerinin gerçeğe dönüşeceği umudunu korumak istiyoruz" dedi.

Önce görüşmelerin başlaması gerektiğini ancak yapılacak herhangi bir görüşme için Yahudi yerleşim birimlerinin inşasının durdurulması gerektiğini belirten İhsanoğlu, "Umutlu olmamak için daha çok neden bulunmasına rağmen biz hala umutluyuz" diye konuştu.

Reuters ajansı da demeci yayınlarken, Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın bu hafta içinde, Obama ile ilgili hayal kırıklığına işaret ederek, gelecek seçimlerde aday olmayacağını açıklamasıyla Arap ülkelerinin, İsrail'in desteklendiği şeklinde değerlendirilen Washington'ın yaklaşımıyla ilgili hoşnutsuzluğunun doruğa çıktığını belirtti.

Abbas, İsrail ile barış görüşmelerindeki çıkmaz ve ABD'den işgal topraklarındaki Yahudi yerleşimlerin dondurulması konusunda yeterli destek bulamaması üzerine ocak ayında yapılacak Filistin başkanlık seçimlerinde aday olmama kararını açıklamıştı. Mahmud Abbas'ın hayal kırıklığının ana noktasını, Amerikan yönetiminin, İsrail yerleşim birimlerinin dondurulması taleplerine desteğini çekmesi ve İsrail'in Yahudi yerleşimlerin genişlemesinin barış görüşmelerinin başlamasına engel olmaması gerektiği yönündeki görüşünü onaylaması olduğu vurgulanıyor.

Bu arada İhsanoğlu, Türkiye'nin Batılı müttefiklerinden uzaklaştığı yönündeki iddiaları da reddederek, "Türkiye'nin komşuları ve İKT ülkeleriyle güçlenen ilişkilerini, diğer ülkeler, Avrupa ülkeleri ya da Batı'yla ilişkilerinin yerine koyduğunu düşünmediğini" belirtti.

AA