ABD'nin askeri üssünü Japonya'da daha fazla istemeyen binlerce kişi Obama'nın bu ülkeye gelecek hafta yapacağı ziyaret öncesi dev bir gösteri yaptı.

 

ABD Başkanı Barack Obama 15 Kasım'dan itibaren Asya turuna çıkıyor. Obama bu çerçevede Japonya'yı da ziyaret edecek. Ancak Obama'nın ziyareti öncesi iki ülke ilişkilerini geren bir gelişme yaşandı. Japonların büyük çoğunluğu ABD'nin Okinawa adasındaki askeri üssünün kaldırılmasını istiyor. Protesto gösteri yapan binlerce kişi üssün yeniden inşa edilmesi ve süresinin uzatılmasına karşı çıkmak için eylem yaptı.

Gelecek hafta Asya ziyaretine başlayacak olan ABD Başkanı Obama, Çin ile tırmanan ticari gerginliğin ardından Japonya'da gerçekleştirilen protesto ile iyice gerildi.

Tokyo'nun bin 600 km güney batısında bulunan Okinawa adasındaki Ginowan'da bir araya gelen onbinlerce Japon, ABD'nin bölgedeki operasyonları için önemli olan Futenma Hava Üssü'nün kapatılması yönünde protesto gösterisi yaptı

Yoğun Katılımlı Protesto

Oldukça sıcak bir havada gerçekleştirilen gösteriye onbinlerce insan katılırken, bazı protestocular hasır şapkalarına "ABD'nin üssünü yeniden inşa etmesine karşı çıkın" diye yazdı. Bazı göstericiler ise "Askeri üs istemiyoruz" ve "Nükleer üslerinizi" kaldırın pankartları taşıyarak inşa edilmek istenen yeni üsse tepkilerini dile getirdiler.

Diplomatik İlişkiler Gerildi

Ginowan'daki üs ABD ordusunun bölgedeki lojistik faaliyetleri için büyük önem taşıyor. Okinawa adası ise Japonya'da bulunan 47 bin ABD askerinin yarısını barındırıyor.

ABD'nin bölgedeki en önemli askeri üssünü yeniden inşa etme isteğinin Japonlar tarafından büyük bir direnişle karşılaşması ABD-Japonya ilişkilerini gerdi. ABD Başkanı Obama'nın çözmesi geren konular listesine askeri üs de eklenmiş oldu.